لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

کانادا در مورد پرونده قتل سه تبعه ایرانی مقیم این کشور تحقیق می کند


کانادا در مورد پرونده قتل سه تبعه ایرانی مقیم این کشور تحقیق می کند
کانادا در مورد پرونده قتل سه تبعه ایرانی مقیم این کشور تحقیق می کند

اتاوا اعلام کرده است تحقیق در مورد قتل سه تبعه ایرانی مقیم کانادا شفاف و منصفانه خواهد بود.

رسانه های ایران روز چهارشنبه از ارسال نامه علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران به همتای کانادایی وی و درخواست تحقیق کامل در مورد قتل سه ایرانی مقیم این کشور خبر داده بودند.

ملیسا لنتسمن، سخنگوی وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز پنج شنبه ( ٦ ژانویه) به خبرگزاری فرانسه گفته است لارنس کانن، وزیر امور خارجه از طریق رسانه ها از ارسال نامه علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران مطلع شده است و متاسفانه این نامه روز ٦ ژانویه به این وزارت خانه تحویل داده شد.

خانم لنتسمن به این خبرگزاری گفته است: «بخش های مختلف اداره پلیس پرونده هر سه قتل را تحت نظارت دارند و آن ها را مورد بازبینی قرار داده اند. ما اطمینان داریم مقامات محلی بر اساس شواهد موجود و به شیوه ای شفاف و منصفانه در مورد این پرونده ها تحقیق خواهند کرد و مجرمان را به مجازات خواهند رساند.»

در نامه آقای صالحی ضمن اشاره به مسئولیت دولت کانادا در رعایت حقوق اتباع ایرانی، از مقامات قضایی و امنیتی کانادا خواسته شده بود تا با جدیت و در اسرع وقت در مورد این قتل ها تحقیق کنند.

مقامات وزارت امور خارجه ایران در اوایل ماه دسامبر سال گذشته، در اعتراض به قتل یزدان قیاسی وند، جوان ایران مقیم اتاوا، دنیس هورک، کاردار کانادا در تهران را احضار کردند.

از سال ۲۰۰۳ و ضرب و شتم قتل زهرا کاظمی، عکاس خبری کانادایی ایرانی توسط ماموران امنیتی در زندان اوین در ایران تاکنون و اعتراض های مکرر کانادا به نقض حقوق بشر در ایران و خواست اتاوا برای رعایت حقوق ابتدایی شهروندان ایران، مناسبات دو کشور به تیرگی گراییده است.

ایران در واکنش نسبت به اعتراض های مکرر کانادا نسبت به بدرفتاری مقامات جمهوری اسلامی با زنان، فعالان سیاسی، اجتماعی و مدنی تهران و اقلیت های قومی و مذهبی، به شهروندان ایرانی هشدار داده بود تا به دلیل موج جدید اسلام هراسی در آمریکای شمالی، از سفر به کانادا خودداری کنند.

مناسبات سیاسی و اقتصادی کانادا از سال ۲۰۰۳ تاکنون در محدودترین سطح دیپلماتیک قرار داشته است. سفارت های دو کشور در سطح کاردار فعالیت می کنند و سفیر ندارند.

XS
SM
MD
LG