لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

درخواست ایران از کانادا برای تحقیق در مورد پرونده قتل سه ایرانی مقیم این کشور


درخواست ایران از کانادا برای تحقیق در مورد پرونده قتل سه ایرانی مقیم این کشور
درخواست ایران از کانادا برای تحقیق در مورد پرونده قتل سه ایرانی مقیم این کشور

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه ای به لارنس کانن، وزیر خارجه کانادا خواستار تحقیق کامل در مورد قتل سه تبعه ایرانی مقیم این کشور شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی آمده است این نامه به هدف «پافشاری بر مسئولیت دولت کانادا درمورد رعایت حقوق اتباع ایرانی ارسال شده است».

در این بیانیه خاطرنشان شده است وزیر امور خارجه ایران از مقامات قضایی و امنیتی کانادا خواسته است تا با جدیت و در اسرع وقت در مورد این قتل ها تحقیق کنند.

مقامات وزارت امور خارجه ایران در اوایل ماه دسامبر سال گذشته، در اعتراض به قتل یزدان قیاسی وند، جوان ایران مقیم اتاوا، دنیس هورک، کاردار کانادا در تهران را احضار کردند.

بنا به گزارش ایسنا، خبرگزاری نیمه رسمی دانشجویان ایران، وزارت امور خارجه ایران به قتل این تبعه ایرانی اعتراض کرد و خواستار تحقیق فوری در مورد این پرونده شد.

یزدان قیاسی وند، نوجوان شانزده ساله مقیم اتاوا روز ٦ دسامبر به ضرب گلوله کشته شد. بنا به گزارش رسانه های کانادا، سه مرد در ارتباط با این قتل دستگیر شده اند.

وزارت امور خارجه ایران طی چند ماه گذشته در مورد کاهش سطح امنیت برای اتباع ایرانی در کانادا به وزارت امور خارجه در اتاوا هشدار داده بود.

مقامات تهران همچنین به شهروندان ایرانی توصیه کرده بودند به دلیل موج جدید اسلام هراسی در سراسر آمریکای شمالی، از سفر به کانادا خودداری کنند.

«پرس تی وی»، شبکه تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی که به زبان انگلیسی برنامه پخش می کند، به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه ایران گزارش داده است: «بسیاری از مسلمانان، به ویژه ایرانیان از حقوق اجتماعی و سایسی خود محروم مانده اند و پلیس کانادا ناتوانی خود در پیگیری پرونده شکایات اتباع ایرانی مقیم کانادا را اثبات کرده است».

در این بیانیه اشاره شده است که نرخ جرم و جنایت در کانادا افزایش یافته است، بنابراین احتمال دارد ایرانیانی که از این کشور بازدید می کنند، قربانی جرائم متعددی شوند که در این کشور رخ می دهد.

به نظر می رسد ارسال نامه علی اکبر صالحی به لارنس کانن، همتای کانادایی وی، اقدام تلافی جویانه مقامات جمهوری اسلامی در قبال انتشار بیانیه های مکرر و محکومیت هایی است که دولتمردان اتاوا طی چند سال گذشته در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران و بدرفتاری مقامات تهران با اقلیت های قومی، مذهبی و فعالان اجتماعی و ناراضیان سیاسی در ایران منتشر کرده اند.XS
SM
MD
LG