لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

کانادا تداوم نقض حقوق و آزادی های قانونی شهروندان ایران را محکوم کرد


کانادا تداوم بازداشت رهبران بهایی ایران و محرومیت زندانیان از حقوق قانونی شان را محکوم کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا نسبت به تداوم ناکامی مقامات ایران در رعایت تعهدات قانونی و بین المللی حقوق شهروندان ایرانی و افرادی که تابعیت دوگانه دارند، ابراز نگرانی عمیق کرده است.

لارنس کانن خاطرنشان کرده است استفاده از اعترافات تلویزیونی که اصالت آن ها مشخص نیست، یکی از نمونه رفتارهایی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران برای ارعاب، تحقیر و قضاوت زودهنگام در مورد نتیجه پرونده های قضایی شهروندان این کشور مورد بهره برداری قرار می دهد.

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای که روز جمعه ١٧ سپتامبر منتشر کرد با اشاره به کاهش محکومیت زندان هفت رهبر بهاییان ایران از بیست سال به ده سال، نوشته است: «موجب تاسف است که مقامات ایران تصمیم گرفته اند به بازداشت این افراد که فقط به دلیل دیدگاه های مذهبی شان بازداشت شده اند، ادامه دهد».

آقای کانن در ادامه این بیانیه از مقامات تهران خواسته است تا این افراد را بدون قید و شرط آزاد کند و اجازه دهد آن ها هر چه سریع تر به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

وزیر امور خارجه دولت کانادا مصرانه از مقامات ایران خواسته است تا شرایط رو به وخامت حقوق بشر در این کشور را بهبود بخشد، به تعهدات بین المللی و قانونی خود در زمینه حقوق بشر عمل کند و نیز از طی مراحل قضایی عادلانه رسیدگی به پرونده زندانیان اطمینان حاصل کند.

آقای کانن در پایان بیانیه خود تاکید کرده است کانادا از حامیان سرسخت آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون است.

XS
SM
MD
LG