لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

وزیر خارجه کانادا: حکومت ایران بزرگترین تهدید علیه صلح و امنیت جهانی


لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه به خبرگزاری رسمی کشورش گفت: «حکومت ایران بزرگترین خطری است که صلح و امنیت جهان را تهدید می کند. تهران از برقراری صلح در خاورمیانه هیچ منفعتی نخواهد برد.»

آقای کانن به خبرگزاری رسمی کانادا گفته است: «جمهوری اسلامی به شیوه های فریبکارانه و خصمانه، به ویژه با سرپیچی از تعهدات خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی موجودیت کشور اسرائیل را تهدید کرده است.»

وزیر امور خارجه کانادا ضمن اشاره به حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود در مقابل هر حمله تروریستی و نیز هرگونه حمله ای از جانب ایران، تاکید کرده است کانادا برای مبارزه با تروریسم دوشادوش اسرائیل خواهد ایستاد.

وی خاطرنشان کرده است: «تا زمانی که ایران به طور کامل به تعهدات بین المللی خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل عمل نکند و از شیوه های فریبکارانه خود دست نکشد، مطرح کردن ایده ها و یا قدم گذاشتن درمسیرهای دیگری ضرورتی نخواهند داشت.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرده است تا زمانی که ایران به طور کامل به تعهدات خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل عمل نکند، نباید کنفرانسی در مورد خاورمیانه عاری از سلاح های اتمی برگزار شود.

قطعنامه کنفرانس پیمان منع سلاح های کشتار جمعی سازمان ملل که روز جمعه منتشر شد، خواهان برگزاری کنفرانس ٢٠١٢ با تمرکز بر خاورمیانه، منطقه عاری از سلاح های اتمی شده است.

در این قطعنامه همچنین از اسرائیل خواسته شده است تا به پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی بپیوندد و از این کشور مصرانه خواسته شده است تا مقدمات بازدید بازرسان آژآنس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل از تاسیسات اتمی خود را فراهم کند.

اظهارات اخیر وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا، همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به کانادا مطرح شده است.

روزنامه کانادایی نشنال پست روز دوشنبه، ٣١ مه، گزارش داد موضع گیری روز یکشنبه وزیر امور خارجه کانادا به منزله حمایت از اسرائیل و در پی تصویب قطعنامه کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی که در آن از اسرائیل انتقاد شده بود، اتخاذ شده است.

آقای کانن گفته است کانادا و اسرائیل ارزش های مشترکی دارند و دوست و متحد نزدیک هستند.

XS
SM
MD
LG