لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

چالش یک زن کانادایی برای آزادی همسر ایرانی تبارش از زندان اوین


چالش یک زن کانادایی برای آزادی همسر ایرانی تبارش از زندان اوین
چالش یک زن کانادایی برای آزادی همسر ایرانی تبارش از زندان اوین

رسانه های کانادا از دشواری مسیر یک زن کانادایی برای آزادی همسر ایرانی کانادایی خود از زندان اوین در ایران خبر داده اند.

حمید قاسمی شال، همسرایرانی کانادایی آنتونلا مگا، در ماه مه سال ۲۰۰۸ پس از بازگشت به ایران بازداشت شد و هم اکنون در زندان اوین در بازداشت به سر می برد.

روزنامه کانادایی تورنتواستار گزارش می دهد خانم مگا که خبر بازداشت همسرش در ایران را در رسانه ها علنی نکرده بود، طی دو سال گذشته با همکاری مقامات دولت کانادا و امید به تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه در ایران، برای آزادی آقای قاسمی شال تلاش کرده است.

در شرایطی که همسر آقای قاسمی شال به تورنتو استار گفته هنوز اتهاماتی که علیه همسرش مطرح شده روشن نیست، اما ادعا کرده است احتمال صدور حکم اعدام برای وی وجود دارد.

بنا به گزارش این نشریه، اندک زمانی پس از سفر حمید قاسمی شال به تهران درسال ۲۰۰۸، البرز، برادر وی از سوی نیروهای امنیتی ایران در تهران دستگیر شد و مقامات، مدارک سفر کلیه اعضای خانواده، از جمله گذرنامه کانادایی حمید قاسمی شال را توقیف کردند.

خانم مگا به خبرنگار این نشریه کانادایی گفته است البرز، برادرهمسرش در سال جاری در حالی که در زندان اوین در بازداشت بود، درگذشت و این درحالی است که مقامات ایران ادعا کردند وی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشته است.

بنا به گفته خانم مگا، حمید قاسمی شال به هنگام مراجعه برای دریافت گذرنامه ایرانی خود در ماه مه سال ۲۰۰۸ دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

وی درگفتگوی تلفنی با همسرش، ضمن ابراز بی اطلاعی از اتهاماتش، از محکومیت و صدور حکم اعدام خود خبر داده است.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، همسراین مرد کانادایی ایرانی به توصیه گیتی پورفاضل، وکیل حقوق مدنی در ایران و نیز وزارت امور خارجه کانادا، در مورد دستگیری و حکم آقای قاسمی شال برای تعیین سرنوشت وی سکوت کرده و درمورد اخبارمربوط به بازداشت او اطلاع رسانی نکرده بوده است.

از سویی دیگر، آخرین تلاش گیتی پورفاضل، وکیل این مرد ایرانی کانادایی برای بازگشایی مجدد پرونده موکلش در سال جاری ناکام مانده است.

مقامات وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا به همسر آقای قاسمی شال گفته اند هنوز در حال پیگیری این پرونده هستند.

آلکس نیو، دبیرکل سازمان عفو بین الملل در کانادا مصرانه از اتاوا خواسته است تا برای آزادی حمید قاسمی شال تلاش کند.

آقای نیو گفته است: « احتمال اجرای عدالت دراین پرونده بسیار بعید به نظرمی رسد. اقدام دولت کانادا و رایزنی با دولت های دیگر برای اعمال فشار بر ایران به منظور یافتن راهکاری برای این پرونده از کانال های دیپلماتیک و سیاسی بسیار حیاتی ست.»

XS
SM
MD
LG