لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۵۳

ازدواج های بین نژادی در کانادا به طور چشمگیری افزایش یافته است


اداره آمار کانادا از افزایش تعداد پیوندهای بین نژادی زوج های کشور خبر می دهد.

براساس ارقام نظرسنجی سال ۲۰۰۶ اداره آمار کانادا، تعداد زوج های بین نژادی طی یک دوره پنج ساله حدود یک سوم افزایش یافته است.

یافته های این گزارش که اخیراً زیرعنوان « تصویری از پیوند بین نژادی زوج ها» منتشر شده حاکی از آن است که در سال ۲۰۰۶، ۲۸۹ هزار و ۴۰۰ زوج با نژادی به غیر نژاد خود پیوند ازدواج بسته اند. این رقم، از ارقام سال ۲۰۰۱، سی و سه یک دهم درصد بیشتر است.

نتایج نظرسنجی اداره آمار کانادا که روز ۲۰ آوریل منتشر شده، نشان می دهد که اکثریت زوج ها (۲۴۷ هزار و ششصد مورد) درحالی بین نژادهای مختلف وصلت کرده اند که یکی از زوج ها پپیشینه اقلیت مشهود داشته و دیگری جزء گروه اقلیت های مشهود نبوده است. بقیه ۴۱ هزار و ۸۰۰ زوج، اعضای دیگراقلیت های مشهود کانادا بوده اند.

ژاپنی تباران بیشترین نسبت ازدواج و پیوند خارج از گروه اقلیت مشهود ژاپنی را از آن خود کرده اند. افراد با تبار آمریکای لاتین و سیاهپوستان در رده های بعدی ازدواج های بین نژادی هستند.

حدود ۷۵ درصد از از ۲۹ هزار و ۷۰۰ زوج، حداقل یکی از افراد ژاپنی تبار بوده که با یک فرد غیرژاپنی پیوند ازدواج بسته است.

اداره آمار کانادا در بیانیه ای اعلام کرده است در حالی که جمعیت کانادا به طور فزاینده ای از تنوع فرهنگی، قومی و نژادی برخوردار می شود، فرصت های بیشتری برای افراد و ازدواج و یا پیوند با فردی با پیشینه نژادی و فرهنگی متفاوت فراهم می شود.

اداره آمار کانادا در بیانیه خود افزوده است پیوندها و ازدواج های بین نژادی زوج ها انعکاس دهنده یک جنبه از تنوع موجود در خانواده هاست و این تفاوت ها به طورعمده به سن، محل تولد و گروه قومی و نژادی خاص آن ها بستگی دارد.

براساس گزارش اداره آمارکانادا، زوج های بین نژادی اغلب ساکن شهرها هستند و ۵/۱ درصد همه این زوج ها در سال ۲۰۰۶ در شهرهای بزرگ اقامت داشتند، این در حالی ست که فقط ۱/۴ درصد از آن ها خارج از شهر زندگی می کردند.

براساس یافته های این سازمان کانادایی، مدت زمان اقامت این زوج ها در کانادا، با نسبت تعداد زوج هایی که با اقوام نژادهایی غیر از نژاد مادری خود ازدواج می کنند، ارتباط مستقیم دارد.

درشرایطی که ۱۲ درصد نسل اول مهاجران متعلق به گروه های اقلیت مشهود ازدواج های بین نژادی داشته اند، اما این درصد در نسل دوم مهاجران کانادا که با نژادهای دیگری غیر از نژاد خود پیوند ازدواج بسته اند، به ۵۱ درصد افزایش یافته است. در نسل سوم مهاجران مقیم این کشور، این رقم به ۶۹ درصد رسیده است.


XS
SM
MD
LG