لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

هفتصد میلیون سال پیش اقیانوس های کره زمین با یخ پوشیده شده بود


هفتصد میلیون سال پیش اقیانوس های کره زمین با یخ پوشیده شده بود
هفتصد میلیون سال پیش اقیانوس های کره زمین با یخ پوشیده شده بود

زمین شناسانی که درمناطق قطب شمال کانادا تحقیق می کنند به شواهدی دست یافته اند که ثابت می کند اقیانوس های کره زمین هفتصد میلیون سال پیش با یخ پوشیده شده بوده اند.

یافته های این پژوهشگران، بر این ایده که سیاره زمین همزمان با به وجود آمدن و تکامل اولین حیوانات به طورکامل از یخ پوشیده شده بوده است، مهر تائید می نهد.

زمین شناسان ایالات متحده و کانادا صخره های منطقه یوکان و قلمروهای شمال غرب کانادا را تحلیل کرده اند. آن ها با تخمین زمان با استفاده از فن آوری های دقیق اورانیوم، رسوب های یخچال طبیعی ۷۱۶̷٥میلیون ساله را در این مناطق یافته اند.

دانشمندان بالای تپه های از جنس کربنات یخچال های طبیعی، رسوبات بنفش رنگ قدیمی را یافتند که با حرکت صفحات زمین به سمت شمال حرکت کرده اند.

بافت مغناطیسی و شیمیایی این صخره ها حاکی از آن است که این مناطق در مدار راس السرطان و درعرض جغرافیایی ده درجه از سطح دریا قرار داشته اند.

زمین شناسان می گویند این پژوهش که طی هفته جاری در نشریه «ساینس» منتشر شد، اولین شواهدی است که ثابت می کند این یخچال طبیعی به عرض جغرافیایی مدار راس السرطان رسیده است.

فرانسیس مک دانالد، استاد دانشگاه هاروارد و پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید این تحقیق شواهد مستقیمی ارائه می کند که این انجماد یک رویداد مرتبط با یخ زدن سطح کلیه اقیانوس های کره زمین بوده است.

مک دانلد دربیانیه ای اعلام کرده است شواهد، از فسیل ها گرفته تا ایزوتوپ های معدنی حاکی از آن هستند که دوام یخچال طبیعی استورتیان، حداقل پنج میلیون سال بوده است.

شواهد دیگری، ثابت می کنند که یخچال طبیعی استورتیان به مدت ۲۰ میلیون سال، از ۷۲۰ میلیون تا ۷۰۰ میلیون سال پیش دوام آورده است.

زمین شناسان ازعلت یخ زدن زمین و یا زمان پایان دوره یخبندان آگاهی ندارند.

فسیل ها نشان می دهند اشکال پیچیده اولیه حیات «eukaryotes» پیش از انجماد زمین به نوعی در دوران یخبندان به بقای خود ادامه دادند.

مک دانلد می گوید شواهد فسیلی حاکی از آن هستند که همه گروه های اصلی «eukaryotes » و به استثنای حیوانات، پیش از عصر یخبندان استورتیان وجود داشتند.

وی می افزاید: «پرسش این است که اگر عصر یخبندان و پوشیده شدن سطح اقیانوس های کره زمین با یخ وجود داشته است، این اشکال اولیه حیات چگونه به بقای خود ادامه داده اند؟ آیا این پدیده، روند تکامل را برانگیخته و منشاء حیوانات را رقم زده است؟»

مک دانلد می گوید حتی در عصر یخبندان کره زمین نیزمناطقی وجود داشته که اجازه نفوذ نور خورشید و تداوم حیات و بقا را ممکن می کرده است.

وی خاطرنشان می کند از دیدگاه تکاملی، رویارویی با استرس بسیارشدید بر حیات روی کره زمین، همیشه هم امر مضری نیست.

XS
SM
MD
LG