لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

هشدار پژوهشگران کانادایی نسبت به مضرات قلیان برای سلامت و بهداشت عمومی


پژوهشگران کانادایی هشدار داده اند قلیان کشیدن برخی از جوانان به سرگرمی بدل شده که برای سلامت آن ها مضر است.

تحقیقی که روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه (دهم ماه مه)، در نشریه طب اطفال منتشر شده، حاکی از آن است که حدود ۲۳ درصد از ۸۷۱ جوان بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال، دست کم یک بار در سال گذشته قلیان کشیده اند و حدود پنج درصد گفته اند که طی ماه گذشته یک یا چند بار این کار را کرده اند.

جنیفر اولاگهین، استاد بخش علوم پزشکی پیشگیری و اجتماعی دانشگاه مونترال و دانشمند مرکز تحقیقاتی بیمارستان دانشگاه مونترال و محقق ارشد، در این گزارش خاطر نشان کرده است: «ممکن است بخشی از محبوبیت قلیان به دلیل این تصور باشد که مضرات قلیان کشیدن از اعتیاد به سیگار کمتر است. درحالی که دود قلیان حاوی نیکوتین، مونوکسید کربن و کارسینوژن است و در مواردی مواد سمی موجود در دود قلیان چندین برابر خطرناک تر از دود سیگار است.»

با وجودی که برخی از رستوران ها و بارهای کانادا، استعمال دخانیات و سیگار کشیدن را ممنوع کرده اند، کشیدن قلیان با توتون های معطر هنوز مجاز است.

پیپا بک، سیاست گزار «انجمن حقوق افراد غیرسیگاری» به سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گفته است به منظور حفظ سلامت شهروندان، پیش از افتتاح قهوه خانه ها و رستوران هایی که در هر گوشه و کنار شهرهای کانادا قلیان ارائه می کنند، باید برای این مشکل راهکاری در نظر گرفته شود.

دکتر واسیم مازیاک، متخصص علم بیماری های مسری، که در مورد اعتیاد به تنباکو در دانشگاه ممفیس در نتسی تحقیق می کند می گوید: «روند مصرف قلیان در ایالات متحده نیز رو به افزایش است. این واقعیت که موسسات بهداشت ملی ایالات متحده برای تحقیق در مورد قلیان کشیدن بودجه اختصاص داده اند، نشانه مثبتی است که این مسئله تحت نظارت مقامات قرار دارد.»

وی می گوید روند محبوبیت قلیان آنچنان سریع است که تهدید جدی و فراگیری را متوجه بهداشت و سلامت عمومی مردم می کند.

در این تحقیق نتیجه گیری شده است که به منظور حفظ سلامت و بهداشت عمومی، سیاست های مداخله جویانه باید بر بنیان شواهد استوار باشند و افکارعمومی را نسبت به قلیان کشیدن و مضرات آن برای سلامت فردی و اجتماعی آگاه کنند.

پژوهشگران این تحقیق دریافته اند افرادی که قلیان می کشیدند، همچنین سیگار، ماری جوآنا، مواد مخدر غیر مجاز و الکل نیز مصرف می کرده اند.

XS
SM
MD
LG