لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

مردم کانادا، دومین ملت خوشبخت جهان


مردم کانادا، دومین ملت خوشبخت جهان
مردم کانادا، دومین ملت خوشبخت جهان

نتایج یک نظرسنجی جهانی حاکی است که مردم کانادا در رده دوم خوشبخت ترین ملت های دنیا قرار دارند.

براساس نظرسنجی خوشبختی جهانی گالوپ، ٦٩ درصد مردم کانادا که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، خود را در رده مردمان «کامیاب» این شرکت قرار دادند.

در رده بندی شرکت گالوپ، ظاهراً مردم دانمارک نسبت به سایر ملت های جهان از نظر وضعیت رفاه معیشتی و امیدواری به آینده در صدر راضی ترین مردم جهان قرار دارند. کانادا و سوئد با اختلاف سه درصد پایین تر از دانمارک قرار دارند.

بنا به گفته گالوپ، مردمانی که خود را در رده بندی «کامیاب» ارزیابی کرده بودند، شرایط کنونی زندگی خود را از ده رتبه، هفت و چشم انداز زندگی خود در آینده را در رتبه هشت و یا بیشتر قرار داده بودند.

در گزارش روز چهارشنبه (٢٠ آوریل) شرکت گالوپ آمده است فقط زندگی دو درصد از مردم کانادا «مصیبت بار» ارزیابی شده است. افرادی که زندگی خود را عذاب آور خواندند، وضعیت خود را از ده، در رتبه چهار و یا کمتر قرار داده بودند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ٣٠ درصد کانادایی ها بین دو طیف افراطی قرار داشتند و با چالش های زندگی دست و پنجه نرم می کردند.

گالوپ اعلام کرده است اکثریت پاسخ دهندگان به این نظرسنجی که خود را « کامیاب» خوانده اند، شهروندان ١٩ کشور هستند که بیشترشان در قاره آمریکا و اروپا اقامت دارند.

در گزارش گالوپ آمده است کمتر از یک چهارم شهروندان کشورهای جنوب صحرای آفریقا احساس خوشبختی می کنند و درصد متوسط میزان خوشبختی مردم این کشورها فقط هشت درصد بود و چاد که فقط یک درصد از پاسخ دهندگان آن احساس خوشبختی می کنند، در پایین ترین رده کشورهای کامیاب جهان قرار دارند و وضعیت رفاه و کامیابی مردم ٦٧ کشور دیگر جهان نیز تعریف چندانی ندارد.

گالوپ خاطرنشان کرده است که نتایج این نظرسنجی حاکی است که در وضعیت خوشبختی مردم نسبت به سال گذشته پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

این شرکت در تارنمای خود نوشته است: «اطلاعات خوشبختی جهانی گالوپ، بر چالش های توسعه در سراسر جهان مهر تایید می نهد. همانگونه که شورش های اوایل سال جاری در تونس و مصر ثابت کردند، رهبران نباید فقط به تولید ناخالص داخلی به عنوان معیار شرایط معیشتی و وضعیت کامیابی کشورهایشان و شهروندانشان متکی باشند.»

نظرسنجی گالوپ با مصاحبه از هزار بزرگسال و در دوره زمانی بین فوریه و دسامبر سال ٢٠١٠ در ١٢٤ کشور جهان انجام شده است.

XS
SM
MD
LG