لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

افزایش سوء استفاده هکرهای فضای مجازی از سرورهای کانادا


افزایش سوء استفاده هکرهای فضای مجازی از سرورهای کانادا
افزایش سوء استفاده هکرهای فضای مجازی از سرورهای کانادا

براساس گزارش یک شرکت امنیت اینترنت مستقر در ایالات متحده، در شرایطی که عملیات هکرهای اینترنتی از پایگاه های سرویس دهنده در چین و اروپای شرقی فاصله می گیرند، کانادا به یکی از پایگاه های محبوب هکرها بدل شده است.

در گزارش جدید شرکت آمریکایی «Websense» آمده است با وجودی که بیشتر کشورها شاهد کاهش تعداد پایگاه های سرویس دهنده میزبان تارنماهای مشکوک و خرابکار بوده اند، اما تعداد سرورهای کانادایی میزبان چنین تارنماهایی، ٣١٩ درصد افزایش یافته اند.

خبرگزاری رسمی کانادا گزارش داده است کانادا هم اکنون در رده دوم فهرست کشورهای جهان قرار دارد که میزبان بیشترین تعداد تارنماهای خرابکار است. این تارنماها کاربران را برای اخذ اطلاعات شخصی، گذرواژه های مخفی و اطلاعات بانکی آن ها فریب می دهند.

براساس گزارش این شرکت آمریکایی مستقر در سن دیه گو، تعداد این شبکه ها در کانادا و نیز تعداد بسیار زیاد کامپیوترهایی که از راه دور تحت کنترل هکرها قرار گرفته اند و از آن ها برای مقاصد خرابکارانه مورد استفاده قرار می گیرند، طی هشت ماه گذشته ٥٣ درصد افزایش یافته اند.

پاتریک رانلد، مدیر ارشد پژوهش امنیتی این شرکت گفته است در فهرست کلی میزبانی همه موارد انواع مختلف جرائم اینترنتی در فضای مجازی شرکت «Websense»، کانادا در رده ششم قرار دارد. کانادا در فهرست سال گذشته این شرکت آمریکایی در رده سیزدهم قرار داشت.

رانلد در مصاحبه ای با خبرگزاری رسمی کانادا گفته است: «این رده بندی به این معنا نیست که این هکرهای خلافکار در کانادا اقامت دارند و به این معنا نیست که کاربرانی که مورد حمله قرار گرفته اند، مقیم کانادا هستند، اما به این معنا است که از این سرورها برای حمله به فردی در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی توضیح داده است به این دلیل که مدیران شبکه ها هم اکنون می توانند ترافیک مشکوک فعالیت های اینترنتی را که منشاء فعالیت آن ها سرورهای خارجی هستند را شناسایی کنند و تهدیدهای امنیتی علیه خود را به حداقل برسانند، هکرها هم برای انجام عملیات خود از این سرویس دهنده های خارجی فاصله گرفته اند.

مدیر ارشد این شرکت امنیت اینترنتی آمریکایی تاکید کرده است: «در گذشته، سرورهای متعددی در کشورهای اروپای شرقی، همچون لیتوانی، اوکراین و ترکیه میزبان این هکرها بودند و ما هم اکنون شاهد تغییر پایگاه های سرویس دهنده آن ها به کشورهایی هستیم که امنیت اینترنتی آن ها معروف است ... و بنابراین حمله های اینترنتی آن ها موفق تر خواهد بود چون همه تارنماهای کانادایی و دسترسی کاربران کانادایی را نمی توان مسدود و محدود کرد.»

رانلد می گوید: «در بیشتر موارد، مجریان این شبکه ها در مورد محتوای خلاف و غیرقانونی که در سرورهایشان مخفی شده است، هیچ اطلاعی ندارند و فقط زمانی مطلع می شوند که فردی آن را گزارش کند.»

او می افزاید حدود هشتاد درصد (اختلالات ناشی از جرائم اینترنتی) متشکل از سرورهای شبکه جهانی اینترنت و سرورهای اینترنتی هستند که برای میزبانی تارنمای یک شرکت با کاربر یک منزل برای یک وبلاگ مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیر ارشد این شرکت آمریکایی خاطرنشان می کند «حمله هایی که ما امروزه پیگیری می کنیم، آنچنان پیشرفته هستند و اگر ندانیم در جستجوی چه هستیم، یافتن آن ها بسیار دشوار خواهد بود».

رانلد به خبرگزاری کانادا گفته است بیشتر هکرها کماکان سرورهای مستقر در ایالات متحده را برای حمله های اینترنتی خود برمی گزینند و از آن جا که کانادا تحقیقات گسترده و جامعی برای افشای فعالیت های این هکرها انجام نداده است، بنابراین احتمال دارد تحقیقات اخیر عامل افزایش موارد جرائم اینترنتی در کانادا باشند و بیشتر هکرها، کانادا را به عنوان میزبان کلیه محتوای تارنماهای خود انتخاب می کنند.

وی خاطرنشان کرده است بسیاری از افشاگری های مهم ایالات متحده، طی چند ماه گذشته به وقوع پیوسته اند، بنابراین از آنجا که پدیده فعالیت هکرها و جرائم اینترنتی در کانادا پدیده جدیدی محسوب می شود، حتی اگر مقامات کانادایی رسیدگی به این امر را همین الان هم شروع کند، تاثیر آن زودتر از دوازده تا هجده ماه آینده مشاهده نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG