لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۲۲

«چالش های بزرگ کانادا» به تشخیص بیماری در کشورهای در حال توسعه کمک می کند


بنا به گزارش «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا، دولت فدرال قصد دارد از طریق اجرای یک برنامه منحصر به فرد کانادایی، به تشخیص سریع تر بیماری هایی همچون مالاریا در کشورهای در حال توسعه کمک کند.

جیم فلاهرتی، وزیر دارایی دولت فدرال کانادا روز سوم ماه مه، جزئیات برنامه «چالش های بزرگ کانادا» را اعلام کرد. ایجاد نوارهای آزمایشی بر بالین بیمار به هدف تشخیص بیماری ها اولین چالش این برنامه خواهد بود.

سالانه تقریباً یک میلیون انسان در کشورهای درحال توسعه، بر اثر ابتلا به بیماری مالاریا جان خود را از دست می دهند و بیشتر قربانیان این بیماری، کودکان زیر پنج سال در آفریقا هستند.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی کانادا، اگر کودک تب دار زیر پنج سال، به درمانگاهی در کشورهای درحال توسعه مراجعه کند، تشخیص ابتلای وی به بیماری مالاریا، ذات الریه و یا انواع دیگرغیرممکن است.

دکتر پیتر سینگر، مدیرمرکز «مک لاگین راتمن برای بهداشت جهانی» در تورنتو و مدیر اجرایی برنامه «چالش های بزرگ کانادا» می گوید: «نمونه برداری خون این کودکان به آزمایشگاه هایی فرستاده می شوند که از درمانگاه صد کیلومتر فاصله دارند و ممکن است زمانی که نتیجه آزمایش به دست پزشکان برسد، برای تصمیم نوع درمان بیماری خیلی دیر باشد.»

آقای سینگر در مصاحبه خود با «سی بی سی» گفته است: «نوارهای آزمایشی کوچک می توانند به تشخیص علت تب کمک کند تا پزشک نوع درمان مناسب را برگزیند. این روش به نجات جان سالانه صد هزار انسان از بیماری مالاریا کمک خواهد کرد.»

آقای سینگر می گوید: «این نوارهای آزمایشی، شبیه تلفن های همراهی هستند که نیاز به تلفن ثابت را مرتفع می کنند. استفاده از آن ها در مورد بیماران، به هدف مرتفع کردن نیاز انتقال نمونه خون به آزمایشگاه است. کارمندان بیمارستان می توانند با استفاده از این نوارها با هزینه کم آزمایش انجام دهند و نتیجه آن و مرحله پیشرفت بیماری را بر بالین بیمار تعیین کنند. این راهکار به گردآوری اطلاعات و تشخیص انواع بیماری هایی که کشورهای در حال توسعه را فلج کرده اند، کمک خواهد کرد.»

این پزشک کانادایی افزوده است ابداع، کلید پیشرفت در تشخیص بیماری ها و پیش درآمدی بر درمان موثر است که جان انسان ها را نجات خواهد داد و برای دستیابی به این هدف بودجه به این برنامه کانادایی اختصاص داده شده است.

برنامه «چالش های بزرگ کانادا» برای کمک به پنج پروژه بهداشتی و پزشکی، طی پنج سال آینده ۲۲۵ میلیون دلار بودجه از دولت فدرال دریافت خواهد کرد.

وزیر دارایی کانادا در مورد این برنامه گفته است: «چالش های بزرگ کانادا» برای حرکت به سوی یک جهان سالم تر، امن تر و بهتر رهنمون ارائه خواهد کرد. این سازمان با طراحی یک برنامه بلند پروازانه جدید کانادایی قصد دارد تا از مشارکت های جهانی به هدف یافتن راهکاریی برای دشوارترین و ضروری ترین چالش های کشورهای درحال توسعه بهره ببرد.»

«چالش های بزرگ کانادا» خود را یک نهاد غیرانتفاعی و مستقل نامیده است که فعالیت های خود را با ادغام علوم، فن آوری و ابداعات تجاری و اجتماعی، بر پیشبرد بهداشت و بهزیستی ملت های کشورهای در حال توسعه متمرکز خواهد کرد.

ماموریت این نهاد، شناسایی چالش های جهانی، اختصاص بودجه به پژوهشگران و سازمان های دست اندرکار، حمایت از اجرای پروژه ها و تجاری کردن آن ها خواهد بود.

این سازمان با «مرکز تحقیقات توسعه بین الملل»، موسسات پژوهش بهداشتی کانادایی و دیگر بنیادهای بهداشتی بین المللی همچون «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» همکاری خواهد کرد تا راهکارهای بلند مدت و پایا بیابد.

XS
SM
MD
LG