لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

کارشناس کمیسیون خلع سلاح اتمی: کانادا باید برای رویارویی با برنامه هسته ای ایران نقش راهبردی ایفا کند


در شرایطی که کانادا در اواخر ماه ژوئن میزبان اجلاس سال ۲۰۱۰ رهبران هشت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هشت خواهد بود، یک کارشناس خلع سلاح اتمی به دولتمردان اتاوا توصیه کرده است که مذاکرات این اجلاس باید بر مذاکره با ایران به هدف یافتن راهکاری برای بلندپروازی های اتمی بحث برانگیز مهر تائید نهند.

گارت اوانز، یکی از روسای « کمیسیون بین المللی منع گسترش سلاح های کشتارجمعی و خلع سلاح هسته ای » روز دوشنبه ( ۲۶ آوریل ) در مصاحبه ای با خبرگزاری رسمی کانادا گفته است پیام کلیدی که باید در اجلاس گروه هشت ارسال شود این است که در مذاکره ( با ایران) باید گشوده بماند.

این کارشناس خلع سلاح اتمی تاکید کرده است ما باید فرض را بر این بگیریم که ایران در عبور از خط قرمز دچارانحراف شده و حقیقتاً درحال ساخت سلاح ( اتمی ) است.

آقای اوانز به خبرگزاری رسمی کانادا گفته است گروه هشت باید با اتخاذ یک موضع قاطع، که باید شامل تشدید تحریم ها نیزباشد، پیام سازمان های بین المللی، همچون شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل را به ایران ارسال کند.

بنا به گزارش خبرگزاری کانادا، اوانز اذعان کرده است که هشت کشور صنعتی جهان باید دو موضع ظاهراً متناقض خود در قبال رویارویی با ایران را تعدیل کند.

گارت اوانز، وزیر امورخارجه پیشین اتریش و رئیس پیشین « گروه بحران بین الملل » تاکید کرده است: « ضرورت واقعی و شاید انتظار بیش ازحد از اجلاس گروه هشت این است که به همه این نکته های ظریف و اختلاف های جزئی فکر کنیم و در آن واحد دو مسئله را تحت نظر داشته باشیم. ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بیانگاریم که اگر در قبال رفتار ناشایست، موضع انفعالی اتخاذ کنیم، اعتبار موسسات بین المللی را در معرض خطر قرار می دهیم. »

آقای اوانز از کانادا خواسته است تا نقش راهبردی بین المللی را در رویارویی با برنامه هسته ای ایران بازی کند.

کانادا در مقام رئیس اجلاس گروه هشت تاکید کرده است که موضوع خلع سلاح هسته ای و تشدید تحریم ها علیه ایران یکی از مسائل کلیدی مذاکرات رهبران هشت کشورصنعتی جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG