لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

پرزيدنت اوباما: کشورهای «گروه هشت» و «گروه بیست» می بايست برای دستيابی به تعادل مجدد اقتصاد گلوبال با يکديگر همکاری کنند


پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا امروز، جمعه، برای شرکت در دو نشست کشورهای عمدۀ صنعتیِ «گروه هشت» و «گروه بیست،» وارد کانادا شد. اين نشست ها بر موضوع خروج از بحران مالی در اقتصاد جهانی و مسأله رويکرد کشورهای صنعتی برای بهبود در وضعيت اقتصادی خود، متمرکز خواهند بود.

رهبران کشورهای جهان برای شرکت در دو اجلاس « گروه هشت » و « گروه بیست » که ٢٦ و ٢٧ ژوئن در بزرگترین استان کانادا برگزار می شوند، تحت تدابیر امنیتی بی سابقه وارد این کشورمی شوند.

رئیس جمهوری چین اولین رهبری بود که پنج شنبه ( ٢٤ ژوئن ) وارد کانادا شد. رئیس جمهوری چین که برای یک سفر رسمی به این کشور سفر کرده است، روز پنج شنبه با فرماندار کل و نخست وزیر کانادا دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ورود رئیس جمهوری چین به اتاوا با تظاهرات صدها ناراضی چینی تبارهمراه بود و این در شرایطی ست که سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است صدها تن از حامیان دولت آقای هو، بیرون محل دیدار وی با فرماندار کل کانادا دراتاوا، با افراشتن پرچم و نواختن طبل به استقبال از وی رفته اند. بنا به گزارش تلویزیون کانادا این افراد ظاهراً از سوی مقامات دولتی چین به محل آورده شده بودند.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه، نیز روز پنج شنبه وارد کانادا شد. وی یکی از ده رهبر کشورهای آفریقایی، کاراییب و آمریکای لاتین است که گرچه جزء کشورهای « گروه هشت » و « گروه بیست » محسوب نمی شود، اما برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز جمعه به استقبال رهبران روسیه، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده خواهد رفت که برای شرکت دراجلاس « گروه هشت » به کانادا سفرخواهند کرد.

درپی برکناری کوین راد، نخست وزیر استرالیا، معاون اول جولیا گیلارد، نخست وزیر جدید این کشور دراجلاس پایان هفته درکانادا شرکت خواهد کرد.

هیات های رهبران کشورهای « گروه بیست » نیز روز شنبه وارد تورنتو خواهند شد.

هزینه اتخاذ تدابیر امنیتی، حضور پلیس و محافظت از رهبران کشورهای شرکت کننده و هیات های همراه آن ها برای شرکت در دو اجلاس « گروه هشت » و « گروه بیست » که اواخر هفته جاری در کانادا برگزار می شوند، به بیش از یک میلیارد دلار بالغ شده است.

خیابان های مرکز شهر تورنتو در محاصره بی سابقه نیروهای پلیس قرار گرفته و محافظت از رهبران جهان و و تدابیر امنیتی شدید چهره متفاوتی به این شهر داده است.

معترضان به برگزاری این دو اجلاس بین المللی طی چند روز گذشته درخیایان های تورنتو به تظاهرات پرداخته اند و انتظار می رود اعتراض ها طی چند روز آینده ادامه یابند.

فعالان جامعه مدنی، منتقدان سیاست های اقتصادی کشورهای ثروتمند جهان و نیز طرفداران محیط زیست در گروه ها و دسته های بزرگ در خیابان های مرکز شهر به راهپیمایی می پردازند و شعارهایی علیه سیاست های دولت فدرال کانادا و نیز دیگر کشورهای شرکت کننده در اجلاس « گروه هشت » و « گروه بیست » سر می دهند.

تاکنون دو معترض به دلیل حمل و نگهداری مواد منفجره از سوی پلیس دستگیر شده اند.

XS
SM
MD
LG