لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۲

چشم اندازی بر هزینه هنگفت برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» در کانادا


چشم اندازی بر هزینه هنگفت برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» در کانادا
چشم اندازی بر هزینه هنگفت برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» در کانادا

هزینه سرسام آور برگزاری اجلاس «گروه هشت» و اجلاس «گروه بیست» در اواخر ماه ژوئن در کانادا به موضوع بحث انگیز رسانه ها، گروه ها و احزاب مخالف دولت محافظه کار این کشور بدل شده است.

در شرایطی که دولت فدرال کانادا هنوز رقم دقیق هزینه برگزاری این دو اجلاس را اعلام نکرده، اما هزینه حفظ تدابیر امنیتی میزبانی رهبران جهان در تورنتو و هانتسویل، شهر کوچکی در استان انتاریو را رقمی حدود یک میلیارد دلار برآورد کرده است.

با وجود اعتراض گروه ها و نهادهای سیاسی و اجتماعی به اقدام دولت فدرال برای صرف هزینه هنگفت برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست»، جیم فلاهرتی، وزیر دارایی دولت محافظه کار کانادا روز دوشنبه (۷ ژوئن) ضمن دفاع از تصمیم خود گفت اختصاص این بودجه هزینه ای ست که دولت برای ارتقای وجهه کانادا در عرصه بین المللی می پردازد.

وزیر دارایی تاکید کرده زمان آن فرارسیده است که کانادا نقش راهبردی خود در عرصه بین المللی و جایگاه جهانی خود را اثبات کند و پرداخت این هزینه ها سرمایه گذاری ارزشمندی برای حفظ امنیت و هرچه بهتر برگزار شدن این دو اجلاس جهانی خواهند بود.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز دوشنبه از صرف هزینه دو میلیون دلاری برای ساخت یک دریاچه مصنوعی در داخل مرکز خبری و مطبوعاتی دو اجلاس خبر داده است.

بنا به گزارش این رسانه دولتی، این دریاچه مصنوعی ویژه خبرنگاران و روزنامه نگاران درشرایطی ساخته می شود که تعداد اندکی از روزنامه نگاران و خبرنگاران اجازه حضور در مقر اصلی برگزاری این دو اجلاس را خواهند داشت و بقیه خبرنگاران و روزنامه نگاران اخبار مربوط به آن را از دفاتر خبری خود در تورنتو تحت پوشش خبری قرار می دهند.

رئیس امور امنیتی دولت فدرال افزایش هزینه برقراری امنیت به هنگام برگزاری این دو اجلاس بین المللی در کانادا را محتمل دانست.

دولت کانادا برای مقابله با معترضان به برگزاری اجلاس « گروه هشت » در تورنتو و اجلاس « گروه بیست » در حومه این شهر و نیز رویارویی با حمله تروریستی احتمالی، پنجاه میلیون دلار هزینه اختصاص داده است.

بنا به گزارش روزنامه کانادایی نشنال پست، هزینه برگزاری اجلاس « گروه هشت » در سال ۲۰۰۸ در ژاپن، ۳۸۱ میلیون دلار بود و ایتالیا برای برگزاری این اجلاس در سال ۲۰۰۱، ۴۰۰ میلیون دلار هزینه صرف کرده بود. دولت بریتانیا در سال ۲۰۰۹ برای برگزاری اجلاس « گروه بیست » در لندن ۳۰ میلیون دلار هزینه اختصاص داده بود و اجلاس سال گذشته « گروه بیست » در پیتزبرگ ۱۸ میلیون دلارهزینه داشت.

اجلاس « گروه هشت » در تورنتو روز ۲۵ و ۲۶ ژوئن در شهر هانتسویل در استان انتاریو و اجلاس گروه بیست در روزهای ۲۶ و ۲۷ ژوئن در مرکز شهر تورنتو برگزار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG