لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

ایران و افغانستان در صدر گفت و گوهای اجلاس وزیران امورخارجه گروه هشت درکانادا


.
.

کانادا میزبانی اجلاس آتی وزاری امور خارجه گروه هشت را به عهده خواهد داشت که دراواخر ماه مارس در اتاوا برگزار می شود.

براساس گزارش خبرگزاری کانادا، برنامه هسته ای ایران، راهبردهای پیش رو و امنیت جهانی، به ویژه درمناطق مرزی افغانستان و پاکستان درصدر گفتگوهای ماه آینده وزاری امور خارجه گروه هفت کشور صنعتی جهان به علاوه روسیه خواهد بود.

برقراری امنیت و ریشه کنی ترورریسم در یمن از جمله دیگر موضوعاتی خواهد بود که در گفتگوهای وزاری امور خارجه گروه هشت مطرح خواهد شد.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه دولت فدرال کانادا که ریاست اجلاس را به عهده خواهد داشت گفته است برقراری امنیت در مناطق مرزی و حساس افغانستان و پاکستان که ستیزه جویان طالبان به نیروهای ناتو حمله می کنند و نیز بلندپروازی های هسته ای ایران و راهبردهای پیش رو برای رویارویی با کشورهای آسیب پذیر، سه موضوع عمده ای خواهند بود که در گفت و گوهای ماه آینده وزیران خارجه گروه هشت، مورد مذاکره قرار خواهند گرفت.

کانادا همچنین ریاست اجلاس رهبران گروه هشت را به عهده خواهد داشت که دراواخر ماه ژوئن در این کشور برگزار خواهد شد.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا هفته گذشته تأکید کرد کانادا از موقعیت خود درمقام رئیس اجلاس سال ٢٠١٠ هشت کشور صنعتی جهان بهره خواهد جست تا رهبران هشت کشور ثروتمند جهان را متقاعد کند برای ممانعت از پیشبرد بلندپروازی های هسته ای ایران، تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی اعمال کنند.

نخست وزیرکانادا تأکید کرده است کانادا با استفاده از موقعیت خود در به عهده داشتن ریاست اجلاس گروه هشت، به تمرکز بر جلب توجه جامعه بین الملل و اقدام عملی در قبال حکومت ایران ادامه خواهد داد و « برای یافتن راهکارهای پایا برای پاسخگویی ایران با متحدان خود همکاری خواهد کرد واعمال تحریم ها بخشی از این راهکارها خواهد بود».

آقای هارپر گفته است زمان آن فرارسیده است که ایران به سرپیچی از خواست جامعه بین الملل پایان دهد و فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و قدم های فوری به سوی شفافیت بردارد و از ساخت تأسیسات جدید برای غنی سازی اورانیوم دست بردارد و به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

نخست وزیر کانادا گفته است دولت وی ازتصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم بیست درصدری «عمیقا ناخشنود» است. آقای هارپر تأکید کرده است اقدامات گذشته دولت ایران در مخفی کردن تعمدی جنبه هایی از برنامه اتمی این کشور این تصمیم را نگران کننده تر می کند.

XS
SM
MD
LG