لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

وزیر خارجه کانادا: صلح و امنیت جهانی درصدرگفتگوهای گروه ۸


لارنس کانن، وزیرامورخارجه کانادا
لارنس کانن، وزیرامورخارجه کانادا

لارنس کانن، وزیرامور خارجه دولت فدرال کانادا صلح و امنیت جهانی را از اولویت های اصلی گفتگوهای اجلاس هشت کشورصنعتی جهان خوانده است.

وزیر امورخارجه کانادا در یادداشتی که روز ۲۲ مارس در نشریه «نشنال پست» منتشرکرده است، خلع سلاح اتمی، مسئله افغانستان و پیامدهای تروریسم را سه موضوع اصلی اجلاس وزرای هشت کشور صنعتی جهان خوانده است که در اواخر ماه جاری دراستان کبک کانادا برگزارمی شود.

لارنس کانن در یادداشت خود، ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیشبرد همکاری ها با همتایان خود درهشت کشورصنعتی جهان، تاکید کرده است خلع سلاح و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی درصدرگفتگوهای اجلاس سال ۲۰۱۰ خواهد بود.

آقای کانن دراین مقاله خاطرنشان کرده است: « ایران بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده است و این امر یک تهدید بسیارجدی و خطرناک برای منطقه و جهان است. مقاومت و مخالفت ایران، خطر کشورهای دیگری نیز که خواهان دستیابی به بمب اتمی هستند را افزایش می دهد و سیستم خلع سلاح هسته ای جهانی که ما به آن تکیه می کنیم را تحت تاثیر پیامدهای منفی خود قرار می دهد.»

وزیر امورخارجه دولت محافظه کار کانادا، ضمن اشاره به اقدام کره شمالی در تداوم پیگیری برنامه های اتمی این کشور و سرپیچی از خواست جامعه بین الملل در توقف این فعالیت ها دریادداشت خود افزوده است: « جامعه جهانی، از جمله گروه هشت کشورصنعتی جهان باید بار دیگر اهمیت هدف استقرار جهانی عاری از سلاح های اتمی را به یاد داشته باشد و ما این امر را به نسل های آینده مدیون هستیم».
آقای کانن که ریاست اجلاس سال ۲۰۱۰ وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان را به عهده خواهد داشت، درمقاله خود درنشنال پست می نوسید: «کانادا و شرکای ما درهشت کشور صنعتی جهان، سرمایه گذاری های سنگینی برای کمک به برقرای صلح و تثبیت حاکمیت قانون درافغانستان انجام داده اند تا این کشور دیگر به مخفی گاه امن تروریست ها بدل نشود».

آقای کانن افزود: «طی سه سال گذشته، کانادا مذاکرات بین مقامات پاکستان و افغانستان، برای یافتن راهکارهایی برای رویارویی با چالش های مشترک در مدیریت مرزی را تسهیل کرده است. ما درتلاشیم تا این تلاش ها را با همکاری کشورهای گروه هشت ادامه دهیم».

آقای کانن تاکید کرده است کانادا برای حل و فصل معضلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پاکستان، درصدد کمک به مقامات این کشور است.

وزیر امورخارجه در بخش دیگری از مقاله خود درنشنال پست نوشته است اجلاس وزرای هشت کشور صنعتی جهان همچنین پیامدهای تروریسم را که تنها به آسیای مرکزی محدود نمی شود،ارزیابی خواهد کرد و در پی یافتن راه های پیش رو برای کمک به کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا و به ویژه یمن، به منظور مبارزه با تروریسم، پیشگیری از درگیری ها، جنایت و قاچاق غیرقانونی برمی آید.

کانادا، درمقام رئیس اجلاس وزیران خارجه کشورهای گروه هشت، قصد دارد برای دستیابی به توافقی پیرامون اتخاذ یک موضع متحد با هدف اعمال تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران، بر کشورهای گروه هشت اعمال نفوذ کند.

آقای کانن میزبان وزرای امورخارجه بریتانیا، آلمان، ژاپن، روسیه، فرانسه و ایالات متحده و روسیه خواهد بود.
این اجلاس ۲۸ و ۲۹ ماه مارس در استان کبک برگزارمی شود.

XS
SM
MD
LG