لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۱

دومین روز برگزاری تظاهرات معترضان به برگزاری اجلاس «گروه هشت» و«گروه بیست»


همزمان با دومین روز برگزاری دو اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» درکانادا، خیابان های مرکزشهرتورنتو، تظاهرات گسترده معترضان از اوایل صبح روز شنبه ( ٢٦ ژوئن ) آغاز شده است.

درشرایطی که خیابان های تورنتو با حضور بی سابقه نیروهای امنیتی و پلیس کانادا چهره بی سابقه ای به خود گرفته اند، انتظار می رود گردهمایی های اعتراضی روز شنبه درسطح وسیعی درمرکز این شهر که درکمتراز چند ساعت دیگرمیزبان اجلاس «گروه بیست» خواهد بود، برگزار شوند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است احتمال دارد تعداد معترضان روز شنبه به ده هزار نفر بالغ شود.

بیش از پنج هزار معترض و فعال جامعه مدنی، طرفدران محیط زیست و ائتلاف های مبارزه با فقر که درشعارهای خود نسبت به سیاست های کشورهای ثروتمند جهان ابراز نارضایتی می کردند، روز جمعه ( ٢٥ ژوئن ) در خیابان های تورنتو تظاهرات برگزار کردند.

بیش از سه هزار معترض جمعه شب در پارکی در نزدیکی محل برگزاری اجلاس « گروه بیست» در مرکز شهر تورنتو، چادرهای قرمز برپا کردند و تا پایان شب درخیابان ها رژه رفتند و شعارهایی دراعتراض به وضعیت افراد بی خانمان و وضعیت مسکن سردادند.

با وجودی که رسانه های کانادا از رویارویی تعدادی از معترضان با پلیس امنیتی و دستگیری برخی از آن ها خبر داده اند، اما تظاهرات چند ساعته روز جمعه با آرامش نسبی برگزار شد.

دولت فدرال کانادا با صرف رقمی حدود یک میلیارد دلار، تدابیرامنیتی شدیدی را برای حفظ نظم وامنیت به هنگام برگزاری اجلاس « گروه هشت » و« گروه بیست » اتخاذ کرده است.

درحالی که رسانه های کانادا از اعطای اختیارات گسترده و بی سابقه به پلیس و نیروهای امنیتی کشور برای مقابله با معترضان، برقراری نظم و مقابله با اخلال احتمالی در روند برگزاری این دو اجلاس جهانی خبر داده اند، نهادهای مدافع حقوق مدنی و فعالان حقوق بشر این اختیارات را ناقض آزادی های مدنی و فردی و حق آزادی بیان و عقیده خوانده اند.

حضورگسترده نیروهای پلیس، هلیکوپترها و همکاری کلیه نهادهای امنیتی کانادا برای برگزاری این دو اجلاس بین المللی، بزرگترین عملیات امنیتی تاریخ این کشورخوانده شده است.

XS
SM
MD
LG