لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

درخواست کانادا از رهبران گروه ۲۰ برای کاهش کسری بودجه و بدهی های ملی


درخواست کانادا از رهبران گروه ۲۰ برای کاهش کسری بودجه و بدهی های ملی
درخواست کانادا از رهبران گروه ۲۰ برای کاهش کسری بودجه و بدهی های ملی

نخست وزیرکانادا از رهبران گروه ۲۰ خواست با یافتن راهبردهای قاطع کسری بودجه کشورهایشان را کاهش دهند.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا از رهبران جهان مصرانه خواسته است تا برای کاهش کسری بودجه کشورهایشان، طرح های روشن ارائه کنند تا از بحران های قروض ملی که موج جدیدی از بی ثباتی جهانی مالی پدید می آورند، پیشگیری کنند.

نخست وزیر دولت کانادا که در ماه ژوئن ریاست و میزبانی اجلاس گروه ۲۰ را به عهده دارد، روز دوشنبه ( ۱۷ مه ) درنامه ای خطاب به رهبران قدرتمند ترین اقتصادهای جهان هشدار داده است که بحران بدهی های کشورهای اروپایی ( همچون یونان) نمایانگر این امر است که رهبران با دو گزینه روبرو هستند. ( آن ها ) باید طرح ها و راهبردهایی برای کاهش کسری بودجه ارائه کنند و درغیر این صورت بازارهای مالی، سیاستگذاران این کشورها را به اتخاذ اقدامات سخت گیرانه اقتصادی وادار خواهند کرد.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل، به نقل از چکیده ای از نامه نخست وزیر به رهبران کشورهای ثروتمند جهان گزارش داده است: « ما با طرح های واقع بینانه و روشن برای تثبیت مالی می توانیم با چالش های اقتصادی خود مقابله کنیم. درغیراین صورت باید در انتظارتعیین مسیر سیاست های اقتصادی خود از جانب بازارهای مالی جهانی باشیم. »

آقای هارپرتاکید کرده است هنوز برای توقف صرف هزینه ها بسیار زود هنگام است و کشورها باید به اجرای برنامه های دوساله امدادی که عامل احیای اقتصادهایشان بوده اند، ادامه دهند.

وی در این نامه خاطرنشان کرده است: « راهبردها، طرح های معتبر و زمان مقرر برای یافتن مسیر کاهش بدهی های دولت ها ضروری هستند و برای رویارویی با چالش باید راهبردهای قاطعی ارائه دهیم تا پویایی اقتصادهای کشورهایمان را ضمانت کنیم. »

درنامه نخست وزیر دولت فدرال کانادا خطاب به رهبران کشورهای گروه ۲۰ آمده است: « در حالی که کاهش قروض کشورهایی که بدهی های سنگین دارند ضروری ست، اما کشورهایی که ذخایر انبوه پس انداز دارند نیزباید با تداوم صرف هزینه به شکوفایی اقتصاد جهانی کمک کنند.»

نخست وزیرکانادا در ماه ژوئن سال جاری، میزبانی اجلاس رهبران هشت کشور صنعتی جهان، موسوم به « گروه ۸ » را به عهده دارد که بر مسائل امنیتی و کمک های رفاهی به کشورهای درحال توسعه متمرکز خواهد بود و در ماه ژوئیه نیز میزبان اجلاس گروه ۲۰ خواهد بود که شامل کشورهای در حال توسعه ای همچون هند، چین و برزیل است و بر مسائل اقتصادی تمرکز می کند.

XS
SM
MD
LG