لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات فدرال کانادا


پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات فدرال کانادا
پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات فدرال کانادا

حزب محافظه کار کانادا با دستیابی به اکثریت تعداد کرسی های پارلمان، در انتخابات فدرال دوشنبه (دوم ماه مه) پیروز شد.

براساس نظام پارلمانی کانادا، استفان هارپر، رهبر حزب محافظه کار با کسب ۱۶۷ کرسی و بیشترین تعداد کرسی های پارلمان، در مقام نخست وزیر کشور برگزیده شده است و می تواند یک دولت اکثریت تشکیل دهد.

آقای هارپر طی دو دوره گذشته، نخست وزیر دولت اقلیت بود و ماه گذشته با رای عدم اعتماد احزاب مخالف و حکم رییس پارلمان مبنی بر «سرپیچی از پارلمان» سقوط کرد.

حزب نو دموکرات کانادا با کسب ۱۰۲ کرسی به جایگاه حزب رسمی مخالف دولت محافطه کار نائل شد.

این اولین بار در تاریخ سیاسی کاناداست که حزب نودموکرات با کسب تقریباً سه برابر تعداد کرسی های دوره گذشته پارلمان، از حزب لیبرال پیشی گرفته و به مقام دومین حزب رسمی کشور نائل شده است. بدین ترتیب، جک لیتون، رهبر حزب نودموکرات بر مسند رهبری حزب رسمی و مخالف دولت در پارلمان تکیه خواهد زد.

حزب لیبرال با کسب فقط ۳۴ کرسی در انتخابات فدرال دوشنبه، با سقوط بی سابقه ای روبرو شد و مایکل ایگناتیف، رهبر این حزب که حتی کرسی خود در پارلمان را نیز از دست داد، صبح سه شنبه از رهبری این حزب کناره گیری کرد.

با وجود قدرت و اعتبار حزب لیبرال در ساختار سیاسی و اجتماعی کانادا در دهه های گذشته، رسوایی های مالی و سیاسی برخی از چهره های این حزب سبب شد طی پنج سال گذشته محبوبیت آن بین افکار عمومی کاهش یاید و حتی تغییر رهبران حزب برای بازگرداندن لیبرال ها به عرصه تعیین کننده قدرت سیاسی در اتاوا راهبرد موثری نبود.

حزب جدایی طلب استان کبک نیز در انتخابات فدرال دوشنبه شکست سنگینی را متحمل شد. رای دهندگان این استان در اقدام بی سابقه ای به نمایندگان حزب نودموکرات رای دادند و کرسی های این حزب در پارلمان اتاوا از ۴۷ به ۲ کرسی کاهش یافت. در نهایت ژیل دوسپ، رهبر حزب کبک نیز برای دستیابی به آرای کافی ناکام ماند و پس از حدود دو دهه رهبری این حزب، از قدرت سیاسی کناره گیری کرد.

برای اولین بار در تاریخ کانادا، یک نماینده از حزب سبز نیز به پارلمان راه یافت و الیزابت می، رهبر حزب سبز و تنها نماینده این حزب از یکی از حوزه های انتخاباتی استان بریتیتش کلمبیا خواهد بود که در پارلمان اتاوا یک کرسی خواهد داشت.

با وجودی که در دوره های گذشته مردم کانادا تمایل چندانی به شرکت در انتخابات نشان نداده بودند و مشارکت مردمی در انتخابات فدرال در کمترین سطح دهه های گذشته قرار داشته است، اما در انتخابات دوشنبه ۶۱/۴ درصد از واجدین شرایط، در رای گیری شرکت کردند. در انتخابات اکتبر سال ۲۰۰۸ نیز فقط ۵۸/۸درصد از شهروندان کانادا رای داده بودند.

XS
SM
MD
LG