لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۸

واکنش دولتمردان کانادا به بحران سیاسی در مصر


واکنش دولتمردان کانادا به بحران سیاسی در مصر
واکنش دولتمردان کانادا به بحران سیاسی در مصر

در شرایطی که بحران سیاسی در مصر و گردهمایی های اعتراضی هفته گذشته مردم این کشور واکنش دولتمردان کشورهای جهان را برانگیخته است، مقامات دولت فدرال کانادا از اظهارنظر و موضع گیری مستقیم در مورد آینده حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر خودداری کرده اند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در مورد اعتراض های مردمی در مصر گفته است: «ما در امور داخلی کشورها دخالت نمی کنیم و به استقلال مصر احترام می گذاریم. گوش فرادادن به خواست مردم و اعمال اصلاحات که به نظر ما کار صحیحی است، به تصمیم پرزیدنت مبارک بستگی دارد.»

وزیر امور خارجه کانادا به «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کشور گفته است مردم مصر آشکارا خواهان اعمال تغییرات هستند و کانادا « پرزیدنت مبارک و دولت او را ترغیب می کند تا برای اعمال اصلاحات دموکراتیک اقدام کند».

آقای کانن تاکید کرده است کانادا در موقعیتی قرار ندارد که آقای مبارک را به ترک موقعیت سیاسی و یا حتی ترک کشور ترغیب کند.

گروهی از مصری تباران مقیم کانادا با برگزاری گردهمایی در میادین اصلی شهرهایی همچون تورنتو و مونترال، با هموطنان خود در مصر ابراز همبستگی کردند. گروهی از معترضان در برابر سفارت مصر در کانادا گرد آمدند و با خواندن سرود ملی و افراشتن پرچم های مصر با مردم کشورشان هم صدا شدند.

مایکل ایگناتیف، رهبر حزب لیبرال و مخالف دولت فدرال ابراز امیدواری کرده است که کانادا با همه توان خود از مصر بخواهد این گذار را به شیوه ای آرام و صلح آمیز انجام دهد و هرچه زودتر انتخابات آزاد و دموکراتیک برگزار کند.

جک لیتون، رهبر حزب دموکراتیک ملی کانادا نیز در واکنشی به ناآرامی ها در مصر گفته است تردیدی نیست که مردم مصر خواهان تغییر هستند و تصمیم گیرنده نهایی نیز آن ها خواهند بود. وی ابراز امیدواری کرده است که مصر شاهد تغییرات دموکراتیک باشد.

در حالی که اتاوا از شهروندان کانادا خواسته است تا برای حفظ امنیت و سلامت خود از سفر به مصر پرهیز کنند، طی چند روز گذشته دو هواپیما، حدود ششصد تبعه کانادایی را از مصر تخلیه کردند.

XS
SM
MD
LG