لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی در کانادا برگزار می شود


بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی در کانادا برگزار می شود
بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی در کانادا برگزار می شود

بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی سال ۲۰۱۰ با نمایش بیش از ۱۷۰ فیلم از کشورهای مختلف جهان در تورنتو کانادا برگزار خواهد شد.

درهفدهمین سال برگزاری این جشنواره بین المللی، دست چینی از ۲۰۸۸ فیلم مستند از ۴۱ کشورجهان، همچون ایران، پرو، کنگو، کانادا و ایالات متحده به نمایش درخواهد آمد.

هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند سال ۲۰۱۰ با نمایش دو فیلم با تمرکز بر کودکان و موسیقی روز ۲۹ آوریل افتتاح خواهد شد.

« کودکان »، مستند ساخته توماس بالمس، فیلمساز فرانسوی اولین فیلم افتتاحیه این جشنواره خواهد بود که اولین سال زندگی چهار کودک اهل نامیبیا، مغولستان، ژاپن و ایالات متحده را پیگیری می کند.

شان فارنل، مدیر برنامه مستند « کودکان » به سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گفته است این فیلم اثر شادی ست که زیبایی و شگفتی پیدایش حیات را نظاره می کند و درعین حال بر نقاط اشتراک و مرتبط بودن نوع بشر مهر تائید می نهد.»

« راش، در ورای صحنه نورانی » ساخته دو مستندساز کانادایی، دومین فیلم افتتاحیه این جشنواره بین المللی در تورنتو خواهد بود. این فیلم بیوگرافی تصویری بانفوذترین گروه موسیقی راک کانادا را به نمایش می گذارد.

فیلم مستند « غیبت آقا و خانم بی » به کارگردانی فیما امامی و رضا داریانوش، فیلمسازان مقیم ایران دراین جشنواره جهانی شرکت می کنند. اکران این فیلم، دومین نمایش جهانی این مستند پس از « جشنواره فیلم مستند داکس باکس » درسوریه خواهد بود. مستند « غیبت آقا و خانم بی » که از سوی « مرکز فیلم مستند و تجربی ایران » تولید شده است، چالش های پیش روی زندگی یک زوج نابارور را حکایت می کند.

بیست و هفت مستند ساخته فیلمسازان کانادایی سراسر کشور در این جشنواره بین المللی به نمایش درخواهد آمد.

بخش بین المللی جشنواره فیلم مستند کانادا، با تمرکز ویژه بر سینمای مستند آمریکای جنوبی و ده فیلم از کیم لانگینوتو، مستندساز سرشناس بریتانیایی برگزار خواهد شد. فیلم « طلاق به سبک ایرانی » از جمله مستندهای این فیلمساز است که در این رویداد ده روزه به نمایش درخواهد آمد.

جشنواره بین المللی فیلم مستند کانادا با نمایش بیش از ۱۷۰ فیلم از بیش از ۳۵ کشور جهان روز ۲۹ آوریل در تورنتو افتتاح می شود و تا روز ۹ مه ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG