لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

کانادا کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل را تحریم کرد


کانادا کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل را تحریم کرد
کانادا کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل را تحریم کرد

وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد که کشورش کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل متحد را در اعتراض به ریاست کره شمالی تحریم کرده است.

در «کنفرانس خلع سلاح هسته ای»، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مورد موافقت نامه های خلع سلاح و نیز دیگر توافق نامه های مربوط به کنترل تسلیحاتی مذاکره می کنند. این کنفرانس به طور خاص بر پیشگیری از مسابقه تسلیحاتی اتمی و خلع سلاح اتمی متمرکز خواهد بود.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز دوشنبه ۲۰ تیر ( ۱۱ ژوییه ) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «کره شمالی برای ریاست این کنفرانس سازمان ملل متحد بی اعتبار است. این حکومت یکی از گسترش دهندگان عمده سلاح های اتمی است و سرننهادن این کشور به تعهدات خلع سلاح هسته ای، با اصول بنیادین این کنفرانس مغایرت دارد.»

جان برد گفت کانادا از تاریخ ۲۸ ژوئن تا ۱۹ اوت که ریاست این کنفرانس به عهده کره شمالی است، این همایش را تحریم می کند.

آقای برد ضمن اذعان به دوره کوتاه خودداری کانادا از شرکت در این کنفرانس در ژنو، خاطرنشان می کند که ریاست کره شمالی بر این کنفرانس اقدام ناپسندی است و اتخاذ موضع محکم کانادا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وزیر امور خارجه کانادا می افزاید ( این کنفرانس ) یکی از متخلف ترین کشورهای جهان را به ریاست خود برگزیده است و این تصمیم اعتبار سازمان ملل متحد را خدشه دار می کند و به تلاش های معنادار برای خلع سلاح اتمی ضربه مهلکی می زند.

در شرایطی که ریاست کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل متحد دوره ای است و خبر ریاست کره شمالی ماه گذشته اعلام شد، کانادا نسبت به چنین تصمیمی ابراز تاسف کرد و هشدار داد که شرکت خود در این کمیته را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

با وجودی که کانادا شرکت در کنفرانس خلع سلاح اتمی سازمان ملل متحد را تحریم کرده، اما وزیر امور خارجه گفته است این گروه در گذشته فعالیت های خوبی داشته و در مذاکره در مورد پیمان های مهم موفق عمل کرد، اما اخیراً برای دستیابی به همفکری و اجماع اعضای خود با دشواری های بسیاری روبرو بوده است.

حزب لیبرال کانادا ضمن تاسف بار خواندن ریاست کره شمالی در کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل متحد، با انتقاد از دولت محافظه کار تاکید کرده که اتاوا با عقب نشینی از این همایش، از مسئولیت خود برای اتخاذ اقدام عملی برای خلع سلاح اتمی و نیز گسترش سلاح های کشتار دسته جمعی شانه خالی می کند و برای کشورهای تندرویی همچون ایران و کره شمالی فرصتی فراهم می کند که بر نتایج مذاکرات تاثیر بیشتری بگذارند.

کره شمالی بارها قطعنامه های کنترل تسلیحاتی سازمان ملل متحد را نادیده گرفته و برنامه سلاح های اتمی خود را ادامه داده است.

کره شمالی در سال ۲۰۰۹ یک آزمایش اتمی انجام داد و نتایج تحقیقات بین المللی سال ۲۰۱۰ حاکی از آن بود که کره شمالی مسئول غرق شدن یک کشتی نیروی دریایی کره جنوبی بوده است.

رویدادهای سال گذشته سبب شد که کانادا مناسبات تجاری، سرمایه گذاری و دیگر مناسبات خود با کره شمالی را بسیار محدود کند.

XS
SM
MD
LG