لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

کانادا: برای اطلاع از وضعیت حسین درخشان بر ایران فشار می آوریم


کانادا: برای اطلاع از وضعیت حسین درخشان بر ایران فشار می آوریم
کانادا: برای اطلاع از وضعیت حسین درخشان بر ایران فشار می آوریم

در شرایطی که طی روزهای اخیر، اخبار مربوط به سرنوشت حسین درخشان در زندان اوین در ایران در صدر اخبار رسانه های کانادا قرار گرفته است، وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا از رایزنی برای دستیابی به اطلاعاتی در مورد سرنوشت این وبلاگ نویس ایرانی کانادایی خبر داده است.

حسین درخشان پس از بازگشت به ایران در روز اول نوامبر ٢٠٠٨ بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در بازداشت مقامات امنیتی ایران بوده است.

طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر درخواست صدور حکم اعدام برای این وبلاگ نویس ایرانی کانادایی منتشر شد.

بنا به گزارش های رسیده، در کیفرخواست حسین درخشان اتهاماتی از قبیل « سب النبی»، «توهین به مقدسات»، «همکاری با دولت ها و گروه های متخاصم»، «تبلیغ علیه نظام اسلامی»، «تبلیغ به نفع گروهک های ضدانقلاب»، «توهین به رهبری و رئیس جمهور» و «راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل و مستهجن» مطرح شده است.

لارنس کانن، وزیر خارجه دولت فدرال کانادا ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت آقای درخشان گفته است اُتاوا برای دسترسی به اطلاعاتی در مورد این جوان ایرانی- کانادایی بر تهران اعمال فشار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه دولت فدرال به تلویزیون کانادا گفته است با وجودی که دولت ایران تابعیت دوگانه حسین درخشان را به رسمیت نمی شناسد، اما مقامات دولت فدرال «برای دسترسی به اطلاعاتی در مورد پرونده وی تلاش خواهد کرد و این روند در موارد رسیدگی قضایی به پرونده افراد با تابعیت دوگانه در سایر کشورها نیز طبیعی است».

بنا به گزارش تلویزیون کانادا، مقامات دولت فدرال کانادا از حدود دو سال پیش و از زمان بازداشت حسین درخشان در تهران، با مقامات ایران در تماس بوده اند و ارسال یادداشت دیپلماتیک و دیدار با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی، از جمله این اقدامات بوده اند.

«انجمن قلم کانادا» و سازمان «خبرنگاران کانادایی مدافع آزادی بیان» نیز طی هفته جاری با انتشار بیانیه مشترکی، در مورد اخبار مربوط به احتمال صدور حکم اعدام برای حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی کانادایی دربند در ایران ابراز نگرانی عمیق کردند.

حسین درخشان وبلاگ نویس ایرانی-کانادایی پیش از سفر به ایران با تغییر جهت ناگهانی سیاسی خود به یکی از طرفداران جمهوری اسلامی بدل شده بود. او در وبسایت شخصی خود بارها جنبش های مدنی ایران از جمله جنبش زنان ایران و کمپین یک میلیون امضا را مورد انتقاد قرار داده بود و علنا از محمود احمدی نژاد و سیاست های او حمایت می کرد.

XS
SM
MD
LG