لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

چالش کانادا برای اخراج محکومان خارجی به کشورهای مادری شان


چالش کانادا برای اخراج محکومان خارجی به کشورهای مادری شان
چالش کانادا برای اخراج محکومان خارجی به کشورهای مادری شان

بنا به گفته مقامات پلیس فدرال، کانادا برای اخراج صدها تبعه خارجی جنایت کار به کشورهای مادری شان با چالش های بسیاری روبرو بوده است. آن ها می گویند سفارت های کشور محل تولد این محکومان، از صدور مجوز سفر برای این افراد خودداری می کنند.

روزنامه کانادایی تورنتو سان گزارش داده است مقامات اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا برای اخراج یک مرد ایرانی تبار محکوم به سرقت به ایران و ده ها جرم دیگر، با مشکلات بسیاری روبرو بوده اند.

مهدی کریمی ارشد پنجاه ساله، در سال ١٩٨٩ به کانادا پناهنده شد. وی در سال ٢۰۰۱ به استفاده از سلاح گرم و مواد منفجره و سرقت از بانک گناهکار شناخته شد.

بنا به گزارش این نشریه، با وجودی که آقای کریمی ارشد از سال ١٩٩٢ تاکنون به ارتکاب ٢٣ فقره جرم، عدم حضور در دادگاه، نادیده گرفتن احکام تنبیهی دادگاه و سرقت حدود پنج هزار دلار محکوم شده است، اما مقامات آژانس خدمات مرزی کانادا برای اخراج وی به ایران ناکام مانده اند.

راسل زین، قاضی دادگاه روز ٢٧ سپتامبر سال جاری تصمیم گرفت تا به دلیل ادامه مشکلات مقامات کانادا برای اخراج آقای کریمی ارشد به ایران و تکرار اقدامات مجرمانه این مرد ایرانی تبار، حکم بازداشت وی در زندان را تمدید کند.

آقای زین گفته است به نظر می رسد مقامات ایران برای بازگشت وی به کشور مادری اش با مقامات مرزی کانادا همکاری نمی کنند.

پلیس به نشریه تورنتو سان گفته است سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا از صدور مجوز سفر برای مهدی کریمی ارشد خودداری می کند و حتی خود این مرد ایرانی محکوم نیز از امضای برگه های مهم اخراج به ایران سرباز زده است.

مقامات بلند پایه پلیس گفته اند به جز این مرد ایرانی تبار، صدها تبعه خارجی محکوم در این کشور اقامت دارند که کانادا برای اخراج آن ها به کشورهای مادری شان با چالش های بسیاری روبرو بوده است.

بنا به گزارش تورنتو سان، شش تبعه ایرانی، ده تبعه کوبا و چندین تبعه عراق، ویتنام و لیبی که پیشینه طولانی در ارتکاب به جرم و جنایت دارند، در این فهرست قرار داردند و مقامات کانادا براین عقیده اند اقامت این افراد برای امنیت و سلامت شهروندان کانادا خطرناک است.

XS
SM
MD
LG