لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

سازمان ملل از کانادا خواست درعملیات نیروهای حافظ صلح به کنگو کمک کند


سازمان ملل از کانادا خواست درعملیات نیروهای حافظ صلح به کنگو کمک کند
سازمان ملل از کانادا خواست درعملیات نیروهای حافظ صلح به کنگو کمک کند

سازمان ملل از کانادا خواسته است تا درعملیات نیروهای حافظ صلح در گنگو، به این کشور کمک کند.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه ( ۲۰ آوریل) با ارسال یک درخواست مستقیم و علنی به کانادا، از دولتمردان اتاوا خواسته است تا به عملیات بین المللی حافظ صلح در جمهوری دموکراتیک کنگو، به مقامات این کشور یاری رساند.

همزمان با درخواست کمک سازمان ملل از کانادا، میکل ژان، فرماندارکل کانادا، روز چهارشنبه تحت تدابیرشدید امنیتی به کنگو سفر کرده است.

روزنامه تورنتو استار روز چهارشنبه ( ۲۱ آوریل ) گزارش داد شهروندان کنگو در دیدار با فرماندار کل کانادا، خواهان ایفای نقش کانادا دربرقراری آرامش دراین کشور خشونت زده شده اند.

براساس گزارش این نشریه، سربازان، مردم غیرنظامی و مردان و زنان شهر گومه کنگو هراس دارند که در صورت خروج احتمالی نیروهای سازمان ملل، با مردان مسلح بی رحمی که در جنگل ها مخفی شده اند، روبرو شوند.

کریستیان ماناهل، معاون اجرایی سازمان ملل که نظارت عملیات نیروهای حافظ صلح در شرق کنگو را به عهده دارد به خبرنگار روزنامه تورنتو استار گفته است کانادا می تواند نقش مهمی در برقراری آرامش در کنگو ایفا کند.

وی تاکید کرده است ماموریت سازمان ملل در کنگو برای تقویت تلاش های تثبیت صلح به پول بیشتری نیاز دارد.

بنا به گزارش روزنامه تورنتو استار، گمانه زنی های قوی در مورد جلب موافقت اتاوا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای تفویض مقام فرماندهی ماموریت سازمان ملل در کنگو به ژنرال اندرو لسلی، فرمانده کانادایی تبار و پیوستن صد مقام بلند پایه نظامی برای حمایت از این ماموریت وجود دارد.

این نشریه کانادایی افزوده است هنوزموضع دولت محافظه کار کانادا و تصمیم دولتمردان کشور برای اعزام مجدد سربازان از افغانستان به کنگو و حمایت اتاوا از ماموریت سازمان ملل دراین کشور اعلام نشده است.

از سویی دیگر، میکل ژان، فرمانده کل قوای کانادا و نماینده ملکه انگلستان دراین کشور همچنین در سفر روز چهارشنبه خود به کشور آفریقایی رواندا، از انفعال دولتمردان اتاوا در دوران نسل کشی سال ۱۹۹۴ از رهبران این کشور پوزش خواهی کرد.

خانم ژان اولین مقام بلندپایه کاناداست که پس از وقوع نسل کشی رواندا به این کشور سفر کرده است.

رقمی حدود ۸۰۰ هزار اقلیت توتسی و فعالان سیاسی میانه رو بین آوریل و ژوئن سال ۱۹۹۴ در یک قتل عام برنامه ریزی شده و نسل کشی نیروهای افراطی هوتو کشته شدند.

XS
SM
MD
LG