لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

حمایت گسترده مدافعان آزادی بیان از کارزار آزادی روزنامه نگاران ایرانی در بند


حمایت گسترده مدافعان آزادی بیان از کارزار آزادی روزنامه نگاران ایرانی در بند
حمایت گسترده مدافعان آزادی بیان از کارزار آزادی روزنامه نگاران ایرانی در بند


سازمان خبرنگاران کانادایی مدافع آزادی بیان، روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه (۶ آوریل)، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بیش از ۳۵۰۰ نفر از کشورهای سراسر جهان خواستارآزادی روزنامه نگاران و نویسندگان در بند در ایران شده اند.

در بیانیه سازمان خبرنگاران کانادایی مدافع آزادی بیان آمده است، بیش از ۳۵۰۰ نفر، از جمله روزنامه نگاران، نویسندگان و رهبران سرشناس آزادی مطبوعات کشورهای جهان نامه دادخواستی خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران را امضا کرده اند که مصرانه خواستار آزادی فوری ده ها روزنامه نگار، نویسنده و وبلاگ نویس شده اند که هم اکنون در زندان های این کشور زندانی هستند.

براساس بیانیه این سازمان کانادایی، نمایندگان ائتلافی از سازمان های مدافع آزادی بیان این دادخواست را روز ۶ آوریل به دفتر نمانیدگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک تحویل داده اند.

اسامی امضا کنندگان این دادخواست از طریق شبکه اجتماعی فیس بوک، و کارزار «جامعه آینده ما، جامعه ای آزاد خواهد بود» گردآوری شد. این کارزار، پروژه مشترکی بود که برای دفاع از آزادی همه خبرنگاران ایرانی در بند آغاز شد.

انی گیم، مدیر اجرایی «سازمان کانادایی مدافع آزادی بیان» و یکی از حامیان این کارزار گفته است: «پیام ما به روزنامه نگاران و نویسندگان در بند در ایران این بود که ما آن ها را فراموش نکرده ایم. مقامات ایران باید بدانند که جامعه جهانی

سازمان های مدافع آزادی بیان، وضعیت خبرنگاران زندانی در ایران را پیگیری خواهد کرد و باید سریعاً به بازداشت غیر انسانی آن ها پایان دهند.»

امضا کنندگان این نامه دادخواست، مصرانه از آیت الله خامنه ای خواسته اند تا همه روزنامه نگاران، نویسندگان و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند و به وعده آیت الله روح الله خمینی، بنیان گذار جمهوری اسلامی مبنی بر «جامعه آینده ما، جامعه ای آزاد خواهد بود و همه عوامل ستم، سرکوب، بیرحمی و زور نابود خواهند شد»، عمل کند.

براساس آمار «کمیته دفاع از روزنامه نگاران» ، تا اول ماه آوریل، دست کم ۳۴ روزنامه نگار در ایران در بازداشت به سر می برند و ۱۸ روزنامه نگار همزمان با سال نو ایرانی برای مدت کوتاهی آزاد شدند، اما انتظار می رود که بار دیگر به زندان فرستاده شوند.

کارزار دفاع از زندانیان ایرانی در بند، به ابتکار شانزده سازمان و گروه مدافع آزادی بیان و حقوق خبرنگاران همچون خبرنگاران بدون مرز، شاخص آزادی بیان و کمیته دفاع از روزنامه نگاران برای دفاع از روزنامه نگارانی زندانی در ایران آغازشد.

XS
SM
MD
LG