لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

گسترش مناسبات راهبردی کانادا و چین


گسترش مناسبات راهبردی کانادا و چین
گسترش مناسبات راهبردی کانادا و چین

همزمان با سفر رسمی هو جین تائو، رئیس جمهوری چین به کانادا، دولت محافظه کار استفان هارپر از گسترش مناسبات راهبردی اتاوا و پکن خبر داده است.

دولت فدرال کانادا روز پنج شنبه ( ٢٤ ژوئن ) پس از دیدار رهبران اتاوا و پکن بیانیه ای منتشر کرد و بر تعهد کشورش به تقویت مناسبات کانادا و چین تاکید کرد.

هو جین تائو، رئیس جمهوری چین روز پنج شنبه درحالی وارد کانادا شد که دو کشور چهلمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک خود را گرامی داشتند.

با وجودی که دیدارنخست وزیر کانادا و رئیس جمهوری چین پشت درهای بسته برگزار شد و به مدت بیش از یک ساعت به طول انجامید و رهبران دو کشور از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی مشترک و پاسخ به خبرنگاران خودداری کرد، بیانیه دولت محافظه کار کانادا حاکی از آن است که گفتگوهای دو رهبر بر تعمیق مناسبات سیاسی و اقتصادی دوجانبه متمرکز بوده است.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز پنج شنبه گزارش داد برنامه هسته ای ایران، اعمال تحریم های اقتصادی علیه تهران و دیگر مسائل عمده ای که در اولویت مذاکرات رهبران کشورهای ثروتمند جهان در اجلاس« گروه هشت » در انتاریو قرار دارند، از جمله موضوعات مهمی بوده اند که در دیدار و گفتگوی یک ساعته رهبران اتاوا و پکن مطرح شده اند.

یک منبع مطلع به تلویزیون دولتی کانادا گفته است رئیس جمهوری چین از موضع نخست وزیر کانادا پیرامون اعمال تحریم های اقتصادی شدیدتر بر ایران و نگرانی های جامعه بین الملل در مورد فعالیت های هسته ای ایران ابراز حمایت کرده است.

دیدارهای رسمی دولتمردان بلندپایه چین و کانادا در شرایطی برگزار می شوند که اتهامات بحث برانگیز ریچارد فادن، رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی کشورمبنی بر نفوذ دولت های خارجی بر سیاستمداران کانادا و عملیات جاسوسی عوامل پکن در این کشور جنجال های خبری بسیاری پدید آورده است.

در شرایطی که چین بزرگترین کشور صادرکننده جهان است و حجم تبادلات بازرگانی بین کانادا و چین بر ٢٩ میلیارد دلار بالغ می شود، دولتمردان پکن در دیدار روز پنج شنبه خود با مقامات اتاوا، خواهان دو برابر شدن تبادلات بازرگانی دو کشور تا سقف ٦٠ میلیارد دلار تا سال ٢٠١٥ شده است.

در حالی که ایالات متحده میزبان ٧٥ درصد کل صادرات کاناداست، اتاوا نسبت به متنوع تر کردن بازار صادرات خود و جبران کاهش میزان تقاضای بازارهای آمریکا تمایل نشان داده است.

چین توجه تبادلات بازرگانی خود با کانادا را به صنعت انرژی و به ویژه بازار نفت دراستان های غربی این کشور معطوف کرده است.

چین طی سال گذشته سرمایه گذاری خود در صنعت نفت و گاز کانادا را افزایش داده است.

همزمان با ورود هیات رسمی چین به کانادا، شرکت « انکانا کورپ»، بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی کانادا و « شرکت ملی پترولیوم » تحت نظارت دولت چین، روز پنج شنبه موافقت نامه سرمایه گذاری مشترکی برای توسعه تاسیسات گاز کانادا درشمال استان بریتیش کلمبیا امضا کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است احتمال همکاری یک شرکت کانادایی فعال در زمینه معدن و امضای موافقت نامه ای برای فراهم آوردن اورانیوم کانادا برای تاسیسات انرژی اتمی چین وجود دارد.


XS
SM
MD
LG