لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

کانادا: چین می تواند نقش راهبردی در مورد برنامه هسته ای ایران بازی کند


کانادا که ریاست اجلاس سال ۲۰۱۰ گروه هشت کشور صنعتی جهان را به عهده دارد، روز چهارشنبه (۱۷مارس) از چین خواست تا برای توقف بلند پروازی های اتمی ایران بر تهران فشار اعمال کند.

پکن تحت فشارهای فزاینده تقاضاهای قدرت های غربی قرار گرفته تا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم های جدید بر تهران را بپذیرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا، در مصاحبه روز چهارشنبه (۱۷ مارس) خود با خبرگزاری رویترز گفته است: «به نظر نمی رسد که همکاری طرفین ایرانی در سطحی باشد که ما به این نتیجه برسیم راهکار دیپلماتیکی برای حل این مسئله پیش روی مان قرار دارد. بنابراین من جداً معتقدم که چین می تواند نقش راهبردی در این امر بازی کند. ما به نقطه ای رسیده ایم که اتخاذ اقدام عملی و برقراری گفتگو ضروری است.»

پکن تاکنون در برابر فشارها برای موافقت با اعمال تحریم های سخت گیرانه ترعلیه تهران مقاومت کرده است.

آقای کانن به خبرگزاری رویترز گفته است چین به واقع می تواند یک نقش راهبردی و عزمی راسخ در مورد این مسئله نشان دهد.

درشرایطی که یافتن راهکاری برای حل بحران غنی سازی اورانیوم تهران در اجلاس آتی وزرای امورخارجه هشت کشور صنعتی جهان در کانادا در صدراولویت گفتگوها قرار خواهد داشت، وزیر امورخارجه کانادا تهران را به عدم تمایل به همکاری به منظور یافتن یک راهکاردیپلماتیک متهم کرده است.

لارنس کانن تاکید کرده است اعمال هرگونه تحریمی علیه ایران، باید مقامات حکومت تهران و نه مردم این کشور را هدف قرار دهد.

انتقادهای شدید دولت محافظه کار کانادا از نقض حقوق بشر در چین، پکن را خشمگین کرده است و مناسبات دو کشور در برهه حساسی قرار دارد.

دولت فدرال کانادا طی هفته های اخیر تاکید کرده است از ریاست خود در اجلاس رهبران هشت کشور صنعتی جهان که اواخر ماه جاری در این کشور برگزار می شود، بهره خواهد جست تا دولتمردان این کشور را متقاعد کند برای توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم ایران اقدام موثری به عمل آورند.

XS
SM
MD
LG