لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۵۵

وزارت مهاجرت دولت کانادا پرونده ضمانت اقامت عروس های خردسال در این کشور را رد می کند


وزارت مهاجرت دولت کانادا پرونده ضمانت اقامت عروس های خردسال در این کشور را رد می کند

بنا به گزارش رسانه های کانادا، تعداد پرونده های ضمانت اقامت دختران خردسالی که به عقد ازدواج مردان مسن مقیم کانادا درمی آیند، افزایش یافته است.

نشریه تورنتوسان گزارش داده است تعداد مردانی که با قرارهای از پیش تعیین شده با دختران بسیار جوان تر از خود در کشورهای مادری شان پیمان ازدواج می بندند و سپس برای همسر خردسال خود پرونده ضمانت اقامت تشکیل می دهند، افزایش یافته اند.

مقامات وزارت مهاجرت دولت فدرال اعلام کرده اند برای توقف بررسی پرونده ضمانت اقامت «عروس های خردسال» که با مردان بسیار مسن تر از خود ازدواج می کنند، نمی توانند اقدام موثری انجام دهند.

بنا به گزارش این نشریه مقامات ارشد وزارت مهاجرت کانادا و پاکستان اذعان کرده اند تنها راهکار پیش روی آن ها، عدم موافقت با پرونده های ضمانت اقامت مردانی ست که درصدند «عروس خردسال» خود را به کانادا ببرند.

براساس اعلام مقامات مهاجرت کانادا، مردانی که قصد دارند باردیگر برای پرونده ضمانت اقامت همسران خردسال خود اقدام کنند، باید تا زمانی که عروس به سن شانزده سالگی برسد، منتظر بمانند.

براساس قانون شریعت اسلامی، پیمان ازدواج مردان با دختران خردسال غیرقانونی نیست.

براساس گزارش این نشریه کانادایی، مردان مسلمانی که شهروند کانادا هستند و یا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده اند، به کشورهای مادری شان بازمی گردند و در یک ازدواج سنتی و از پیش تعیین شده، به ازای تعیین مهریه با یک «عروس خردسال» ازدواج می کنند.

مقامات اداره مهاجرت دولت فدرال گفته اند برخی از این عروس ها چهارده ساله هستند و بعضی از آن ها اندکی بزرگترند و به ناچار با مردانی که چند برابر آن ها سن دارند، ازدواج کرده اند.

براساس گزارش نشریه تورنتو سان این ازدواج های از پیش تعیین شده با دختران خردسال در کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، ایران و لبنان رخ می دهند اما ازدواج با دختران خردسال در کانادا قانونی محسوب نخواهد شد.

استیو بالمر، مقام مسئول صدور روادید اقامت دائم، در اسناد طبقه بندی شده ماه اوت سال ٢٠٠٩ دولت فدرال، از مخالفت خود با پرونده ضمانت اقامت مرد پاکستانی تباری که قصد دریافت روادید برای انتقال عروس پانزده ساله خود به کانادا را داشت، خبر داده است.

ریچارد کرلند، وکیل کانادایی، براساس «قانون دسترسی به اطلاعات» به نامه های الکترونیکی این مقام مهاجرت دولت فدرال دست پیدا کرده است.

آقای بالمر در این مکاتبات اذعان کرده است که درهیچ بخش قانون تبصره ای وجود ندارد که اعتبار این ازدواج را فسخ کند و حتی اگر ازدواج با دختران خردسال غیرقانونی باشد اما سن (عروس) پیمان ازدواج را از اعتبار ساقط نخواهد کرد.

عبدالحمید، مقام بخش مهاجرت سفارت کانادا در اسلام آباد به تورنتوسان گفته است پیمان عقد ازدواج با دختران خردسال در کانادا از اعتبار ساقط خواهد بود.

وی گفته است: «براساس قانون کانادا، ازدواج با دختران کم سن و سال جرم محسوب می شود و مجازات به همراه خواهد داشت، اما پیمان ازدواج از اعتبار ساقط نخواهد شد. ما این پرونده ها را براساس قانون کانادا و بر این بنیان که پیمان ازدواج در کانادا بی اعتبارخواهد شد، رد می کنیم.»

ویلیام هاک، مقام مسئول «واحد اقامت دائم» وزارت مهاجرت دولت فدرال نیز تأکید کرده است پرونده ضمانت اقامت دائم عروس های خردسال زیر شانزده سال در کانادا مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت».

XS
SM
MD
LG