لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

رایزنی نخست وزیر کانادا در اروپا در آستانه اجلاس «گروه هشت » و «گروه بیست»


در شرایطی که کمتر از سه هفته به برگزاری اجلاس رهبران کشورهای صنعتی جهان موسوم به «گروه هشت» و نیز اجلاس «گروه بیست» در کانادا باقی مانده، استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا، برای رایزنی با همتای بریتانیایی خود به لندن سفر کرده است.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا در سفر روز پنج شنبه خود به بریتانیا، با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دیدار و در مورد مسائل عمده ای که در صدر اولویت های مذاکرات اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» خواهند بود، گفتگو کرد.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، حضور نظامی کانادا و بریتانیا در افغانستان و مبارزه با طالبان، برنامه هسته ای ایران و تصویب احتمالی تحریم های سخت گیرانه تر شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران و نیز مسئله مالیات بانک ها، از جمله مسائل مورد گفتگوی دیدار یک ساعته رهبران این دو کشور در لندن بوده اند.

رایزنی در مورد عدم ضرورت پرداخت مالیات موسسات مالی کانادا یکی از مسائل عمده ای ست که مورد اختلاف نظر رهبران هشت کشور صنعتی جهان است.

در شرایطی که اتاوا ادعا می کند بانک های کانادا، نسبت به موسسات مالی سایر کشورها از قدرت و ثبات نسبی برخوردارند و در رویارویی با بحران رکود جهانی اقتصاد موفق عمل کرده اند، یکی از اهداف نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا برای سفر به بریتانیا، رایزنی برای ایده معافیت بانک ها از پرداخت مالیات پیش از برگزاری اجلاس «گروه هشت» در تورنتو بوده است.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، در کنفرانس خبری مشترکی با دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود در لندن، به تجربه کاملاً متفاوت بانک های بریتانیا با موسسات مالی کانادا و اقدام مقامات لندن برای نجات بانک های این کشور از بحران جهانی مالی اشاره کرد و گفت کشورها برای پیگیری برنامه ها و اهداف پیشبرد امور مالی و بانکی خود از آزادی برخوردارند.

در حالی که از بین هشت کشور صنعتی جهان، کانادا تنها کشوری است که معافیت مالیاتی بانک ها را مطرح کرده است، نخست وزیر دولت فدرال در لندن گفت طرح پیشنهادی اعمال مالیات بر بانک ها، مجازات غیر منصفانه موسسات مالی کانادا که در دوران رکود اقتصادی از کمک مالی دولت بی نیاز بودند، خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا نیز در این کنفرانس خبری مشترک به اختلاف نظر بین کانادا و بریتانیا و نیز کشورهایی همچون آلمان و فرانسه که از اعمال مالیات بر بانک ها حمایت می کنند، اشاره کرد.

نخست وزیر کانادا در ادامه رایزنی های خود پیشاپیش میزبانی اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» قصد دارد به فرانسه سفر کرده و با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری و فرانکو فراتینی، نخست وزیر فرانسه دیدار و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG