لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

نخست وزیر کانادا کشته شدن بن لادن را نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم خواند


نخست وزیر کانادا کشته شدن بن لادن را نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم خواند
نخست وزیر کانادا کشته شدن بن لادن را نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم خواند

در شرایطی که خبر کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده در پاکستان واکنش های بین المللی بسیاری را به همراه داشته است، استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا این خبر را برای دولت و مردم کشور مملو از ابراز رضایت هوشیارانه خواند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه (۱ مه) اعلام کرد اسامه بن لادن رهبر القاعده و خطرناک ترین تروریست تحت تعقیب در جهان طی عملیات نظامی ویژه سربازان آمریکا در خاک پاکستان کشته شد.

آقای هارپر نیمه شب یکشنبه در واکنشی به خبر قتل اسامه بن لادن، آن را نقطه عطفی در کارزار بین المللی در مبارزه با تروریسم و افراطی گری خواند.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال و رهبر حزب محافظه کار کانادا همچنین گفت کشته شدن اسامه بن لادن اجرای عدالت در مورد قربانیان و اعضای خانواده این اتباع کانادایی خواهد بود.

وی همچنین تلاش های سربازان کانادایی در مبارزه با شورشیان طالبان و القاعده در افغانستان را ستود و گفت هدف نیروهای نظامی کانادا «برچیدن ریشه های تروریستی این گروه» است.

دولتمردان کانادا به مردم کشور هشدار داده اند تا کماکان نسبت به تهدید تروریسم هوشیار و مقاوم باشند زیرا مرگ بن لادن به معنای «پایان تهدید تروریسم بین المللی نیست و رهبران دیگری جایگزین وی خواهند شد».

در شرایطی که مردم کانادا روز دوشنبه (۲ مه) برای انتخاب یک دولت فدرال جدید در انتخابات و رای گیری در سراسر کشور شرکت می کنند، رهبران دیگر احزاب سیاسی نیز نسبت به خبر کشته شدن بن لان واکنش نشان داده اند.

مایکل ایگناتیف، رهبر حزب لیبرال کانادا بامداد دوشنبه گفت امیدوار است قتل مغز متفکر گروه تروریستی القاعده جهان را به مکانی «امن تر» بدل کند. وی در عین حال هشدار داد همه باید در قبال تهدیدها و خطرات احتمالی آینده مراقب و هوشیار باشند.

آقای ایگناتیف گفت: «این خبر یک لحظه پیروزی برای همه افرادی است که دوستدار آزادی و دموکراسی هستند، اما (القاعده) یک شبکه است، کماکان در منطقه فعال خواهد بود و مردم کانادا باید هوشیار باشند.»

رهبر حزب لیبرال کانادا افزود که بن لادن قاتل مردم است که به جزای اعمال خود رسید.

از سویی دیگر، جک لیتون، رهبر حزب نو دموکرات کانادا نیز به مناسبت اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده بیانیه ای منتشر کرد و حمله مرگبار نیروهای ایالات متحده در پاکستان را «نقطه عطفی در جنگ علیه تروریسم» خواند.

رهبر حزب نو دموکرات کانادا ضمن ستایش از تلاش های نیروهای نظامی کانادا در افغانستان در مبارزه با شورشیان تروریست گفت در حالی که شهروندان کشور حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر را به یاد می آورند، «ما بار دیگر خود را به ارتقای نقش راهبردی کانادا در جامعه بین المللی در صلح، امنیت و کامیابی جهان متعهد می کنیم.»

در حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۱۱ در نیویورک و واشنگتن، ۲۴ کانادایی کشته شدند.

اریکا باسنیکی، شهروند کانادایی که پدرش در حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر در نیویورک کشته شد، در واکنشی نسبت به خبر کشته شدن اسامه بن لادن به سی بی سی، خبرنگار تلویزیون دولتی کانادا گفته است «هرگز تصور نمی کردم که روزی این خبر اعلام شود، من در بهت و حیرت فرو رفته ام و تا حدودی احساس می کنم که زمان بسته شدن این پرونده دردناک فرا رسیده است.»

باب اوارت، مرد کانادایی که در حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر دختر و داماد خود را از دست داد به خبرنگار سی بی سی گفته است مرگ رهبر القاعده نه تنها جایگزین دختر و داماد از دست رفته اش نمی شود، بلکه جهان با کشته شدن بن لادن نیز به مکان امن تری بدل نخواهد شد.

دولت کانادا به اتباع این کشور در پاکستان هشدار داده است تا در شرایط امنیتی حساس کنونی، احتیاط به خرج دهند.

در بیانیه ای که در تارنمای سفارت کانادا در پاکستان منتشر شده، آمده است: «به اتباع کانادایی توصیه می شود با اجتناب از شرکت در گردهمایی ها و تظاهرات بزرگ، از حضور در مناطقی که احتمال بروز خشونت وجود دارد، خودداری کنند.»

XS
SM
MD
LG