لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

اجرای نمایش «زیر نقاب» به کارگردانی مری آپیک در کانادا


اجرای نمایش «زیر نقاب» به کارگردانی مری آپیک در کانادا
اجرای نمایش «زیر نقاب» به کارگردانی مری آپیک در کانادا

نمایش «زیر نقاب» اثر مری آپیک، کارگردان نمایشی ایرانی مقیم ایالات متحده برای اولین بار در تورنتو به نمایش درمی آید.

خانم آپیک، ده روایت را با گروه بازیگران خود با موسیقی، رقص و درام به روی صحنه می برد و هر یک از این شخصیت ها که بیشتر آن ها زن هستند، صدایی دارند و آن صدا بنا به گفته وی، صدای زنان جهان است.

این نمایش از زبان یک خبرنگار آمریکایی روایت می شود که در حال نگارش مقاله ای است اما در اتاق خوابش به خواب می رود و در می یابد که شخصیت هایی که در مورد آن ها تحقیق می کرده است، حیات یافته اند.

نمایش این هنرمند ایرانی مقیم آمریکا، از زندگی زنانی روایت می کند که وادار به سکوت شده و یا جان خود را از دست داده اند.

نمایش «زیر نقاب» به سرکوب و استبداد علیه زنان در منطقه خاورمیانه می پردازد و بخشی از آن به زهرا کاظمی، عکاس و خبرنگار کانادایی ایرانی اهدا شده است که درسال ۲۰۰۳ در زندان اوین در ایران به قتل رسید.

خانم آپیک در مصاحبه ای با روزنامه کانادایی «تورنتو استار» گفته است درمقام مادر دو فرزند، هر روز احساس مسئولیت می کنم تا قدم هایی برای بهبود جهان اطراف خود بردارم.

یکی از صحنه های این نمایش با تجسم زهرا کاظمی آغاز می شود که برای سفر به ایران آماده می شود و به فرزندش نامه می نویسد و این صحنه با آخرین لحظه های زندگی وی پایان می یابد.

این هنرمند ایرانی تأکید می کند هدف من از به تصویر کشیدن بخشی از زندگی زهرا کاظمی در این نمایش این بود که اطمینان حاصل کنیم یاد و خاطره او و زنانی همچون او هرگز فراموش نخواهد شد.

خانم آپیک به خبرگزاری رسمی کانادا گفته است زهرا مهمترین انگیزه او برای اجرای این نمایش بود و قتل زهرا کاظمی تأثیر عمیقی بر وی و این اثر داشته است.

خانم آپیک به روزنامه «تورنتواستار» گفته است این نمایش همچون باله ای است که با صدا اجرا می شود، اما همه صداها واقعی هستند.

این هنرمند مقیم کالیفرنیا به خبرگزاری رسمی کانادا گفته است وضعیت حقوق بشر، چالش های زنان و آزار و اذیتی که زنان در خاورمیانه متحمل می شوند و نمایش زندگی آن ها در این منطقه پیام اصلی این اثر بوده است.

وی در این مصاحبه خاطرنشان کرده است: «درسال ۲۰۱۰ و در برهه کنونی، متأسفانه هنوز با نقض گسترده حقوق زنان در برخی از کشورهای جهان روبرو هستیم و هدف اصلی من ارتقای آگاهی با روایت حکایت های متفاوتی از این کشورها بوده است».

مری آپیک تأکید کرده است تغییرات بنیادین در ساختار حکومتی، نیمی از مردم ایران را زیر نقاب تیره ای قرار داده و حقوق اساسی آن ها سلب شده است.

نمایش «زیرنقاب» شنبه ۱۰ آوریل، فقط برای یک شب در دانشگاه تورنتو، درمرکز این شهر به نمایش درمی آید.

XS
SM
MD
LG