لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۲

دبیرکل سازمان ملل متحد: کانادا برای کاهش گازهای گلخانه ای به تعهدات خود عمل کند


دبیرکل سازمان ملل متحد: کانادا برای کاهش گازهای گلخانه ای به تعهدات خود عمل کند

دبیرکل سازمان ملل مصرانه از دولت فدرال کانادا خواسته است تا در مقام رئیس اجلاس گروه هشت و گروه بیست برای یافتن راهکارهایی برای تغییرات جوی و کشورهای فقیر جهان نقش راهبردی ایفا کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که روز چهارشنبه ، ۱۲ مه به کانادا سفر کرده بود، از مقامات اتاوا خواست تا به تعهدات خود برای دستیابی به اهداف کاهش گازهای گلخانه ای که بر اساس پروتکل کیوتو مورد مذاکره قرار گرفته اند، عمل کنند و مسئله تغییرات جوی را به طور جدی درصدر مذاکرات اجلاس گروه بیست در تورنتو قرار دهد.

دبیرکل سازمان ملل پیش از دیدار خود با استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا در جمع صدها دیپلمات، گروه های جامعه مدنی و اساتید دانشگاه ها گفت: « تغییرات جوی بقای بشر را تهدید می کند. من مصرانه از کانادا می خواهم تا اهداف پروتکل کیوتو را به طورکامل به مرحله اجرا بگذارد. کانادا نقش حائز اهمیت و مسئولیت ویژه ای دارد و می تواند هدف کاهش ( گازهای گلخانه ای ) را برای آینده تقویت کند.»

دولت محافظه کار استفان هارپر پروتکل کیوتو که از سوی دولت لیبرال پیشین مورد پذیرش قرار گرفته بود را رد کرده و خواستار کاهش شش درصدی گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ شده است.

دولت فدرال کانادا اعلام کرده موضع اتاوا روشن است و از پیمان کپنهاگ که شامل همه کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه ای ست، حمایت خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل در سفر اخیر خود به کانادا همچنین از نخست وزیر دولت فدرال خواست تا با اعمال فشار بر رهبران گروه هشت از آن ها بخواهد با اختصاص بودجه به کشورهای فقیربه تعهدهای خود برای ارسال کمک های امدادی عمل کنند.

XS
SM
MD
LG