لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

ابراز نگرانی عمیق کانادا از آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در ایران


ابراز نگرانی عمیق کانادا از آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در ایران
ابراز نگرانی عمیق کانادا از آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در ایران

کانادا نسبت به تداوم آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در ایران، از جمله اعضای اقلیت های مسیحی و بهایی در این کشور ابراز نگرانی عمیق کرده و خواستار آزادی فوری رهبران بهایی از زندان شده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز چهارشنبه ( ۲۷ مهر) با انتشار بیانیه ای اقدام اخیر مقامات ایران در محکومیت هفت استاد «موسسه آموزش عالی بهاییان» به 4 تا 5 سال زندان را محکوم کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا در این بیانیه خاطرنشان کرده است این هفت بهایی از بهار سال ۲۰۰۸ تا کنون در بازداشت بوده اند و اساس اتهامات مطرح شده علیه آنها مشخص نیست.

در بخشی از بیانیه وزیر امور خارجه کانادا آمده است: «مقامات ایران از به رسمیت شناختن حقوق بنیادین بهاییان در انجام فرایض دینی خود سرباز می زند. دهها تن از بهاییان هم اکنون تنها به دلیل عقاید مذهبی در زندان بسر می برند که این امر غیر قابل قبول است.»

آزادی مذهب یکی از حقوق بنیادین بشر در سطح جهان است که همواره مورد توجه و احترام کانادا قرار گرفته است.

کانادا از ایران خواسته است تا به حقوق انسانی افراد برای آزادی در انجام فرایض دینی خود بدون هراس از آزار و اذیت احترام بگذارد.

جامعه بین المللی بهاییان در گزارشی که اخیراً منتشر شد، اعلام کرد که شماری از بهاییان پنج ماه پیش به دلیل ارتباط با «موسسه آموزشی بهاییان» بازداشت شده اند. هدف این موسسه آموزشی غیر حضوری، آموزش جوانان بهایی ست که تنها به دلیل عقاید مذهبی از تحصیل در دانشگاه های ایران محروم شده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که حداقل ۱۱۲ بهایی تنها برای دیدگاه های عقیدتی شان در زندان های ایران بسر می برند و پرونده ۳۰۰ تن دیگر نیز در جریان است.

XS
SM
MD
LG