لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

اصلاح قانون مهاجرت کانادا ازدواج های سنتی مهاجران را با چالش احتمالی روبرو خواهد کرد


اصلاح قانون مهاجرت کانادا ازدواج های سنتی مهاجران را با چالش احتمالی روبرو خواهد کرد
اصلاح قانون مهاجرت کانادا ازدواج های سنتی مهاجران را با چالش احتمالی روبرو خواهد کرد

در حالی که مقامات اداره مهاجرت و شهروندی دولت فدرال درصدد هستند پذیرش مهاجرانی را که با ازدواج های ساختگی که صرفاً به علت مهاجرت به کانادا انجام می شوند ممنوع کنند، برخی از اعضای جامعه مهاجر آسیای جنوبی مقیم کانادا نگرانند که تصمیم مقامات دولت به اعمال این تغییرات در قانون ضمانت همسر برای مهاجرت به این کشور، برای زوج هایی که با ازدواج های سنتی و از پیش تعیین شده قصد دارند به کانادا کوچ کنند، موانع متعددی ایجاد کند.

برخی از منتقدان معتقدند اعمال تغییرات در قانون مهاجرت سبب می شود مقامات اداره مهاجرت پرونده زوج هایی را که با ازدواج های از پیش تعیین شده ضامن اقامت دیگری در کانادا می شوند با مخالفت و انتقاد بی سابقه روبرو شوند.

سنت ازدواج های از پیش تعیین شده برای گروهی از مهاجران اهل هند، سری لانکا و پاکستان که حتی پس از کوچ به کانادا نیز به فرهنگ اجدادی شان پایبند می مانند، به شیوه ای از زندگی بدل می شود که برای کشور میزبان امری نامتعارف قلمداد می شود.

بر اساس قانون مهاجرت و شهروندی کانادا، ضمانت همسر برای شهروندی کانادا یکی از حقوق شهروندان کانادایی محسوب می شود.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است در حالی که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا نگران سوء استفاده برخی از شهروندان کانادایی از ساختار کنونی قوانین مهاجرت و ازدواج های غیر واقعی و یا به اصلاح ازدواج های با نیت سوء هستند، مقامات این اداره طرح پیشنهادی اصلاح قانون مهاجرت را مطرح کرده اند.

بر اساس طرح پیشنهادی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، در صورتی که مقامات مسئول نسبت به واقعی بودن ازدواج تردید داشته باشند از حق مخالفت با پذیرش پرونده ضمانت برخوردار خواهند بود.

مخالفان این طرح معتقدند در سنت ازدواج های از پیش تعیین شده، رابطه بین زوج در واقع پس از عقد زناشویی آغاز می شود و در بسیاری از موارد، اقامت یکی از زوج ها در کانادا و زندگی موفق او به عنوان یکی از عوامل انتخاب وی در مقام همسر تعیین کننده است.

عمران قیوم، رییس «موسسه مهاجرت کانادا» که نمایندگی حدود ۱۷۵۰ مشاور و وکیل مهاجرت در سراسر کشور را به عهده دارد می گوید به این دلیل که زوج هایی که با ازدواج از پیش تعیین شده معمولاً تا پیش از عقد زناشویی یکدیگر را ملاقات نکرده اند، چنین ازدواج هایی برای مقامات دولت تردید برانگیز است.

آقای قیوم می گوید ممکن است مامور صدور ویزا تصور کند که این ازدواج به نیت مهاجرت ترتیب داده شده باشد و ممکن است با وجودی که پیوند این زوج واقعی بوده است، با صدور روادید برای همسر شهروند کانادایی مخالفت کند.

«موسسه مهاجرت کانادا» مخالفت خود با این اصلاحات پیشنهادی تغییر قانون مهاجرت را به مقامات دولت فدرال در اتاوا ابراز کرده است. این موسسه می گوید احتمال دارد اصلاحات پیشنهادی ازدواج های از پیش تعیین شده واقعی را با مشکل روبرو کند. موارد مواجهه با این معضل در مورد مهاجران کشورهای جنوب آسیا که نود درصد عقد زناشویی آن ها بر اساس ازدواج های از پیش تعیین شده است، بسیار مشاهده می شود.

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کرده است که اصلاحات پیشنهادی طی هجده ماه آینده به مرحله اجرا گذاشته خواهند شد.

XS
SM
MD
LG