لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

وزیر امور خارجه کانادا سخنان محمود احمدی نژاد را «خصومت آمیز» خواند


روزنامه کانادایی «اتاوا سیتی زن» گزارش داده است، لارنس کانن و هیات کانادایی همراه وی در کنفرانس خلع سلاح اتمی سازمان ملل در نیویورک، سخنرانی روز دوشنبه سوم ماه مه محمود احمدی نژاد را تحریم کردند.

وزیر امور خارجه کانادا در این زمینه گفت تهران به لحن «خصومت آمیز» خود در قبال اسرائیل ادامه می دهد و از رفع نگرانی های ویژه جامعه بین الملل در مورد برنامه انرژی اتمی این کشور سر باز می زند.

لارنس کانن پس از اظهارات آقای احمدی نژاد در این کنفرانس به خبرنگاران گفته است: «ما به شدت از اظهارات او دلسرد و نا امید شده ایم. وی از فرصت فوق العاده ای برخوردار بود تا تردیدها در مورد مقاصد ایران را برطرف کند. سخنرانی وی تفاوتی با اظهارات گذشته او نداشت و لحنی سرشار از خصومت و دشمنی داشت. هیچ گونه شواهدی مبنی بر تمایل ایران به اطاعت از تعهداتی که صد کشور دیگر به آن پایبند هستند، وجود ندارد.»

روزنامه اتاوا سیتی زن، سپس به ترک هیات های ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در هنگام سخنرانی محمود احمدی نژاد اشاره می کند و می نویسد وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را «فرصت طلبی تبلیغاتی» به هدف منحرف کردن اذهان جهان از تهدید تحریم های جدید خوانده و تاکید کرده است ما از این کشور خواسته ایم تا همچون یکی از شهروندان جهانی رفتار کند اما هیچ گونه تغییری در رفتار ایران مشاهد نکرده ایم تا باور کنیم مقامات این کشور با بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت می کنند.»

کانادا در مقام رئیس اجلاس هشت کشور صنعتی جهان قصد دارد مسئله برنامه هسته ای ایران و اعمال تحریم های شدید تر سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران را در صدر اولویت های مذاکرات رهبران کشورهای گروه هشت قرار دهد.

XS
SM
MD
LG