لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

مترجم پیشین ارتش کانادا درافغانستان: نیروهای نظامی کانادا از شکنجه زندانیان پس از تحویل به مقامات افغان مطلع بودند


مترجم پیشین ارتش کانادا درافغانستان: نیروهای نظامی کانادا از شکنجه زندانیان پس از تحویل به مقامات افغان مطلع بودند
مترجم پیشین ارتش کانادا درافغانستان: نیروهای نظامی کانادا از شکنجه زندانیان پس از تحویل به مقامات افغان مطلع بودند

درشرایطی که مدتی است که تصمیم نیروهای نظامی کانادا درانتقال زندانیان افغان به مقامات افغانستان به یک بحران سیاسی برای دولت محافظه کاراین کشوربدل شده است، یک مترجم پیشین ارتش درافغانستان، درکمیته پارلمانی ادعا کرد نیروهای نظامی کانادا با آگاهی نسبت به اعمال شکنجه و بدرفتاری شدید، زندانیان را به مقامات افغانستان تحویل می داده اند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است مالاگارای احمد شاه، مترجم پیشین ارتش کانادا و تبعه کانادایی افغانی، روز چهارشنبه ( ۱۴ آوریل) در برابر اعضای کمیته پارلمانی در اتاوا شهادت داد نیروهای نظامی کانادا از شکنجه شدید و آزار و اذیت زندانیان در بازداشتگاه های مخوف «اداره امنیت ملی افغانستان» که نقش پلیس مخفی این کشور را بازی می کند مطلع بوده اند، اما کماکان زندانیان را به مقامات این سازمان تحویل می دادند.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی کانادا، احمد شاه از ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ تا ژوئن سال ۲۰۰۸ مشاور«فرماندهای نیروی ضربت مشترک» پیشین کانادا در افغانستان بوده است.

آقای احمد شاه در پاسخ به نمایندگان پارلمان کانادا شهادت داد در بازجویی از زندانیان شرکت کرده بوده و گزارش اطلاعاتی این بازجویی ها را خوانده است. وی ادعا کرد یکی از اعضای ارتش کانادا شخصاً این بازجویی ها را « قتل » نامیده بود.

مترجم پیشین ارتش کانادا در افغانستان تاکید کرد ادعاهای خود مبنی برهمکاری با اداره امنیت ملی افغانستان و « مشارکت در شکنجه » را به اطلاع مقامات ارشد ارتش کانادا رسانده بوده است.

وی همچنین نسبت به اظهار بی اطلاعی پیترمک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا مبنی بر اطلاع از شکنجه زندانیان پس از تحویل آن ها به مقامات افغان ابراز ناباوری کرد و گفت : « من از وزیر دفاع می خواهم دربرابر من بنشیند، به چشم های من نگاه کند و بگوید ازاین امراطلاعی نداشته است.»

آقای احمدشاه در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان پارلمان در مورد صحت ادعای ژنرال ریک هیلیر ، فرمانده کل پیشین نیروهای نظامی کانادا در افغانستان، مبنی بر بازداشت ستیزه جویان طالبان و نه کشاورزان بی گناه افغان گفت وی حقیقیت را بیان نمی کند.

این مترجم پیشین ارتش کانادا دربرابر کمیته پارلمانی این کشور شهادت داد که نیروهای نظامی کانادا درافغانستان سعی کردند تیراندازی به یک مرد افغان دراکتبر سال ۲۰۰۷ که به کشته شدن وی منجر شد را مخفی کنند. وی در عین حال اذعان کرده شخصاً شاهد وقوع این سانحه نبوده است.

آقای احمد شاه درشهادت خود در پارلمان کانادا شرح داد یکی از زندانیان سر خود را روی زمین گذاشته بوده و « التماس می کرده تا به جای تحویل وی به اداره امنیت ملی افغانستان، گلوله ای به سرش شلیک کنند».

ژنرال والتر نتینچسکی، فرمانده کل نیروهای نظامی کانادا دربیانیه ای که در واکنش نسبت به اتهامات آقای احمد شاه منتشر کرد، گفت: « نیروهای نظامی کانادا در مورد این مسئله تحقیق خواهند کرد و سربازان کانادا عملکرد خود را در بالاترین سطوح حرفه ای حفظ خواهند کرد.»

XS
SM
MD
LG