لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

کانادا بیشترین تعداد زندانی را به مقامات افغانستان تحویل داده است


بر اساس اطلاعاتی که مقامات افغانستان ارائه کرده اند، کانادا در مقایسه با متحدان ناتو در این کشور، طی نه ماه اول سال گذشته، بیشترین تعداد زندانی را به مقامات افغانی تحویل داده است.

خبرگزاری رسمی کانادا که به نسخه ای از گزارش کمیسیون حقوق بشر مستقل افغانستان دسترسی پیدا کرده، می گوید این کمیسیون در گزارش سالانه اخیر خود از فقدان دسترسی و بررسی وضعیت زندانیانی که نیروهای ناتو به اداره امنیت ملی و اطلاعاتی افغانستان تحویل داده اند، شکایت کرده است.

کمیسیون حقوق بشر مستقل افغانستان، به طور عمده به سرمایه دولت کانادا و آموزش و نظارت مقامات این کشور وابسته است.

این کمیسیون خاطرنشان کرده است بین ماه ژانویه تا سپتامبر٢٠٠٩، از انتقال ٢۶٧ مظنون شورشی به اداره امنیت ملی مطلع شده است. این زندانیان از سوی نیروهای نظامی کانادا، بریتانیا، دانمارک و هلند به مقامات افغانی تحویل داده شده اند. ایالات متحده برای رسیدگی به وضعیت زندانیان طالبان، سیستم ویژه خود را دارد.

براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ارتش کانادا ١۶٣ زندانی، بریتانیا ٩٣ زندانی، هلند ١٠ زندانی و دانمارک یک زندانی را به مقامات افغانستان تحویل داده اند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز ۳۰ فروردین ماه (برابر با ١٩ آوریل) گزارش داد برخلاف سایر کشورهای عضو ناتو در افغانستان که تعداد زندانیان را به طور علنی در اختیار افکارعمومی قرار می دهند، اتاوا به بهانه حفظ امنیت و سلامت نیروهای نظامی کشور و احتمال حمله طالبان به سربازان کانادایی، از انتشار این ارقام خودداری کرده است.

نادر نادری، کمیسر حقوق بشر افغانستان در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی کانادا گفته است: «پس از گذشت سه سال، ما هنوز با چالش های عمده ای در تبادل اطلاعات با مقامات اداره امنیت ملی روبرو هستیم. آن ها امنیت را بهانه می کنند اما ما باور نمی کنیم. ما نیز همچون اداره امنیت و اطلاعات، یک نهاد ملی هستیم و برای نظارت براین بازداشتگاه ها از حقوق مشابهی برخورداریم.»

XS
SM
MD
LG