لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

روزنامه کانادایی از خلف وعده کانادا، بریتانیا و هلند در ساخت زندان جدید در افغانستان خبرمی دهد


روزنامه کانادایی گلوب اند میل گزارش داده است کانادا و متحدان آن در افغانستان، بارها ساخت یک زندان جدید را به مقامات این کشور قول داده بودند، اما خلف وعده کرده اند.

بر اساس گزارش این روزنامه، قرار بود ساخت این زندان جدید، آموزش زندانبان ها و محافظان افغان در شیوه برخورد با اسرای جنگی را براساس قانون بین الملل و در نهایت، انتقال زندانیان را به گونه ای تسهیل کند که زندانیان را در معرض خطر شکنجه و آزار و اذیت و بد رفتاری قرار ندهد.

گلوب اند میل که این گزارش را بر اساس مدارک سری پلیس افغانستان منتشر کرده است، خاطر نشان می کند اتاوا و متحدان آن، از مقامات امنیت ملی افغانستان خواسته بودند تا برای متحقق شدن وعده ساخت زندان هایی که در آن ها حقوق زندانیان رعایت می شود، صبر پیشه کنند.

این نشریه می نویسد مقامات کانادا، هلند و بریتانیا در نامه پوزش خواهی روز ۱۲ فوریه سال ۲۰۰۹ خود به عمرالله صالح، رئیس دبیرخانه امنیت ملی افغانستان، وی را از تعهد خود برای کمک به ساخت بازداشتگاه جدید در کابل مطمئن کرده بوده اند.
در این نامه که نسخه ای از آن در این روزنامه منتشر شده و به امضای دیپلمات های ارشد کانادا، برتانیا و هلند در کابل رسیده است، وعده ساخت زندان در تابستان سال ۲۰۰۹ داده شده بوده است.

کانادا، هلند و بریتانیا، سه کشور عضو ناتو هستند که نقش عمده ای در مبارزه با شورشیان طالبان را به عهده داشته اند و بنا به گزارش گلوب اند میل، بیشترین تعداد زندانیان را به زندان های مخوف و پرجمعیت این کشور منتقل می کنند.

این روزنامه کانادایی می نویسد رئیس دبیرخانه امنیت ملی افغانستان، از خلف وعده دیپلمات های کشورهای متحد برای ساخت این زندان و بازرسی های سرزده و مکرر نمایندگان این کشورها از زندان ها ابراز خشم و از عوامل سازمان های اطلاعاتی کشورهای غربی برای بازجویی زندانیان در بازداشتگاه های افغانستان انتقاد کرده است.

انتقادهای شدید این مقام ارشد امنیت ملی افغانستان از متحدان کانادایی، بریتانیایی و هلندی در حالی مطرح شده که نشریه گلوب اند میل گزارش داده است این سه کشورعضو ناتو تمایلی به نگهداری اسرای جنگی نداشته و در جستجوی راهی بوده اند تا آن ها را در مدت زمان ۹۶ ساعت به نیروهای امنیتی افغان و به ویژه مقامات امنیت ملی این کشور تحویل دهند.

گلوب اند میل خاطرنشان کرده است مقامات سه کشور کانادا، بریتانیا و هلند گزارش های داخلی در مورد انتقال زندانیان به مقامات افغانستان تهیه کرده اند که با یافته های سازمان ملل در مورد وضعیت اسف بار زندان های افغانستان که تحت کنترل اداره امنیت ملی و پلیس مخفی این کشور بوده اند، همخوانی دارد.

در گزارش سازمان ملل به شیوه های بی رحمانه بازجویی از زندانیان و اعمال شکنجه در زندان های این کشور اشاره شده است.
گلوب اند میل تاکید کرده است با وجود شواهد کافی مبنی بر شرایط وخیم اسرای جنگی در این بازداشتگاه ها، این سه کشور مصمم بوده اند که اسرا را به مقامات افغانستان تحویل دهند. این امر بر خلاف تصمیم ایالات متحده است که زندانیان را در بازداشتگاه های خود نگهداری می کند.

در شرایطی که گزارش سالانه حقوق بشر دولت ایالات متحده از اعمال شکنجه در اکثریت نهادهای انتظامی و به ویژه پلیس افغانستان خبر داده است، تصمیم مقامات نظامی و ارتش کانادا مبنی بر انتقال زندانیان افغان و خبر آزار و اذیت و شکنجه اسرای جنگی در بازداشتگاه های افغانستان جنجال های سیاسی بسیاری را در کانادا پدید آورده است.

XS
SM
MD
LG