لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

پایان ماموریت نظامی کانادا در افغانستان


پایان ماموریت نظامی کانادا در افغانستان
پایان ماموریت نظامی کانادا در افغانستان

کانادا به طور رسمی ماموریت نظامی در افغانستان را طی هفته جاری پایان می دهد و نیروهای ارتش خود را به تدریج از این کشور خارج می کند.

پایان ماموریت نظامی کانادا از افغانستان، به معنای خروج نیروهای ارتش این کشور از استان قندهار، یکی از حساس ترین و کلیدی ترین مناطق افغانستان خواهد بود که سربازان این کشور در یک کارزار بسیار خطرناک با نیروهای شورشی طالبان مبارزه می کردند.

ارتش کانادا روز سه شنبه ۱۴ تیر ( ۶ ژوییه ) آخرین بخش استان قندهار را به طور رسمی به ارتش ایالات متحده تحویل داد.

دین مینر، سرلشگر ارتش کانادا فرماندهی نیروهای نظامی به رهبری ناتو در استان قندهار را به واحد فرماندهی ایالات متحده در این کشور تحویل خواهد داد.

خبرگزاری رسمی کانادا در گزارش خود در این مورد نوشته است این اولین بار در تاریخ کشور است که نیروهای نظامی در حالی به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان می دهند که هنوز جنگ در این کشور جریان دارد.

از زمان آغاز ماموریت نظامی کانادا در سال ۲۰۰۲ در افغانستان تاکنون، ۱۵۹ سرباز کانادایی و یک دیپلمات در مبارزه با شورشیان طالبان جان خود را از دست داده اند. ارتش کانادا پس از ایالات متحده و بریتانیا بیشترین تلفات جانی را متحمل شده است.

ماموریت نظامی کانادا در نقاط مختلف افغانستان، از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۱ حدود ۱۱/۳ میلیارد دلار هزینه برای دولت فدرال دربر داشته است.

تحلیلگران نظامی معتقدند کارزار سربازان کانادایی با شورشیان طالبان در بخش های مختلف قندهار یکی از پرچالش ترین ماموریت های نیروهای ناتو در این کشور جنگ زده بوده است.

پارلمان کانادا در سال ۲۰۰۸ خروج نیروهای نظامی و پایان ماموریت جنگی سربازان کشور در افغانستان در ژوییه ۲۰۱۱ را با اکثریت آرا تصویب کرد.

دولت محافظه کار کانادا اعلام کرده است که ۹۵۰ نیروی مسلح، سرباز و کارمند پشتیبانی در کابل مستقر می شوند و ماموریت آموزش نیروهای نظامی و پلیس افغان را تا سال ۲۰۱۴ ادامه خواهند داد.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا در مصاحبه ای با روزنامه نشنال پست گفته است «ما کماکان در امور توسعه و سیاسی و به وِیژه امور بشردوستانه و به طور خاص در ارتباط با حقوق زنان و کودکان، آموزش و اولویت هایی از این قبیل در افغانستان حضور فعال خواهیم داشت، اما نقش نظامی ارتش به نقش آموزشی و پشت صحنه بدل خواهد شد تا به مردم افغان کمک کنیم مسئولیت امور کشورشان را به دست بگیرند».

بنا به اعلام دولت کانادا، ۴۵ عضو غیرنظامی نیروهای پلیس برای نظارت بر عملکرد وزارت کشور و پلیس ملی افغانستان در این کشور حضور خواهند داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز اخیراً اعلام کرد ۳۳ هزار نیروی نظامی آمریکا خروج از افغانستان را تا پایان سال آینده آغاز خواهند کرد.

بیش از چهل کشور جهان در کارزار بین المللی ناتو در افغانستان شرکت کرده اند.

XS
SM
MD
LG