لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۶

کانادا چهارصد زندانی را به مقامات افغان تحویل داد


کانادا چهارصد زندانی را به مقامات افغان تحویل داد
کانادا چهارصد زندانی را به مقامات افغان تحویل داد

در شرایطی که تصمیم ارتش کانادا مبنی بر انتقال زندانیان افغان به مقامات امنیتی این کشور و نحوه برخورد با اسرا به یکی از مسائل جنجالی رسانه ها و سیاستمداران اتاوا بدل شده است، سی بی سی، تلویزیون دولتی کشور از انتقال چهارصد زندانی به نیروهای نظامی افغانستان پرده برداشته است.

تلویزیون دولتی کانادا با دسترسی به مکاتبات سری بین پیترمک کی، وزیر دفاع دولت فدرال و مقامات وزارت دفاع در سال ٢٠٠٩، دریافته است که از سال ٢٠٠٧ تاکنون بیش از چهار صد زندانی طالبان به نیروهای نظامی افغانستان تحویل داده شده اند.

در این یادداشت آمده است تعدادی زندانی نیز که در سال ٢٠٠٦ به اسارت سربازان کانادا در افغانستان درآمده بودند، به نیروهای امنیتی دولت افغانستان تحویل داده شدند.

در حالی که طی سال های اخیر، رسانه های کانادا اخبار موثقی از بدرفتاری شدید، شکنجه و آزار و اذیت این زندانیان توسط مقامات بازداشتگاه امنیتی افغانستان منتشرکرده اند، فعالان حقوق بشر و احزاب مخالف دولت فدرال، اتاوا را به نادیده گرفتن حقوق زندانیان، نقض تعهدات بین المللی و احتمال ارتکاب جنایات جنگی توسط سربازان کانادایی متهم کرده اند.

پال چمپ، وکیل حقوق بشر در اتاوا گفته است اسنادی که تلویزیون دولتی کانادا به دست آورده است، بر نقش وزارت دفاع کانادا در تحویل زندانیان به مقامات افغانی و انتقال اسرا به «بازداشت گاه های مخوف» وزارت اطلاعات افغانستان مهر تایید می زند.

این اسناد در شرایطی در اختیار افکار عمومی قرار گرفته اند که «کمیسیون شکایات پلیس نظامی»، جلسه رسیدگی به اتهامات پلیس نظامی، روز پنج شنبه ( ٩ سپتامبر) از سر گرفته خواهد شد. این کمیسیون مسئول تحقیق پیرامون عملکرد ماموران ارشد ارتش کانادا است که مسئول تحویل اسرا به نیروهای امنیتی افغانستان بوده اند و احتمال شکنجه آن ها را نادیده گرفته اند.

آقای چمپ با اشاره به تعداد «بسیار بالای» زندانیان طالبان و آگاهی مقامات نظامی کانادا از احتمال آزار و اذیت و شکنجه زندانیان در طول این مدت طولانی در بازداشتگاه های افغانستان، از عملکرد اتاوا انتقاد کرده و گفته است مقامات ارتش حتی پس از آگاهی از وجود شکنجه در زندان های افغانستان کماکان به تحویل اسرا به مقامات افغان ادامه داده اند.

با وجودی که مقامات وزارت دفاع دولت محافظه کار کانادا تاکنون از ارائه اطلاعات کافی و رقم دقیق زندانیانی که سربازان کانادایی به نیروهای افغان تحویل داده اند سرباز زده است، روزنامه کانادایی گلوب اند میل در نوامبر سال ٢٠٠٩ گزارش داد کانادا در چهارده ماه اول ماموریت نظامی ارتش این کشور در استان قندهار، بیش از ١٣٠ زندانی افغان را به ماموران امنیتی افغانستان تحویل داده بود.

ماموریت نظامی کانادا در افغانستان اوایل سال ٢٠٠٦ آغاز شد.

شهادت ریچارد کالوین، یکی از دیپلمات های ارشد کانادا در افغانستان در سال ٢٠٠٩ در مجلس عوام حاکی از آن بود که از ماه مه سال ٢٠٠٧، تعداد زندانیانی که کانادا تحویل مقامات افغان داده است، شش برابر تعدادی ست که ارتش بریتانیا به نیروهای امنیتی افغانستان منتقل کرده است.

کانادا نیروهای نظامی خود را در تابستان سال ٢٠١١ از افغانستان خارج خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG