لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

کانادا فرماندهی شهر قندهار را به نیروهای نظامی ایالات متحده تحویل داد


کانادا فرماندهی شهر قندهار را به نیروهای نظامی ایالات متحده که به عنوان بخشی از نیروهی ناتو در افغانستان مستقر شده اند، تحویل داد.

سرهنگ کریگ دالتون، یکی از فرماندهان نیروهای نظامی کانادا در افغانستان، در کنفرانس مطبوعاتی روز پنج شنبه (۱۵ ژوییه) در قندهار به خبرنگاران گفت اعزام هزاران نیروی تازه نفس ایالات متحده به این تصمیم ناتو منتهی شد.

این مقام بلندپایه ارتش کانادا در افغانستان تاکید کرد افزایش تدریجی نیروهای ائتلاف و همکاری شرکای نیروهای امنیتی افغانستان تدابیر امنیتی را افزایش می دهند و به تعمیق مراحل تثبیت توسعه و حکومت در این کشور کمک خواهد کرد.

سرهنگ دالتون خاطرنشان کرده است: «افزایش موج فزاینده تدابیر امنیتی، شرایط را برای مردم افغانستان به هدف شکست شورشیان فراهم خواهد کرد.»

تعداد نیروهای ناتو در قندهار تا پایان تابستان سال جاری به ۲۱ هزار افزایش خواهد یافت که نسبت به تابستان سال گذشته به سه برابر افزایش یافته است.

آقای دالتون گفته است علاوه بر اعزام تعداد بیشتری از نیروهای بین المللی در قندهار، تعداد نیروهای ارتش ملی افغانستان و پلیس ملی افغان نیز طی سال جاری به دو برابر افزایش خواهد یافت.

کانادا دو هفته پیش کنترل بخش های زاری و ارقنداب افغانستان را به نیروهای ایالات متحده تحویل داد.

کانادا هم اکنون یک واحد نظامی را در بخش های داند و پنجواب در جنوب و غرب استان قندهار مستقر کرده است.

دولت فدرال کانادا متعهد شده است تا تابستان سال آینده کلیه نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند.

بنا به گفته دولتمردان اتاوا، نیروهای غیرنظامی کانادا طی سال های آینده به مراحل بازسازی، آموزش نیروهای پلیس افغانستان و تثبیت صلح و آرامش در این کشور کمک خواهند کرد.

کانادا از سال ۲۰۰۱ تاکنون حضور نظامی در افغانستان داشته است اما از سال ۲۰۰۶ تاکنون، نیروهای نظامی این کشور نقش کلیدی را برای مبارزه با شورشیان طالبان در استان قندهار ایفا کرده است.

از سال ۲۰۰۲ تاکنون، صد و پنجاه سرباز کانادایی در مبارزه با شورشیان طالبان درافغانستان کشته شده اند.XS
SM
MD
LG