لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

چشم انداز نقش احتمالی ارتش کانادا در افغانستان پس از پایان ماموریت نیروهای نظامی در سال ۲۰۱۱


در شرایطی که کانادا مصمم است سربازان خود را تا تابستان سال ۲۰۱۱ از افغانستان خارج کند، یک مقام بلند پایه نظامی این کشور در افغانستان به دولتمردان اتاوا توصیه کرده است ارتش کانادا توانایی آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را پس از پایان موعد مقرر خروج سربازان کانادایی از این کشور در سال ۲۰۱۱ خواهد داشت.

سرهنگ ایان کریتون، فرمانده «تیم های رابط عملیاتی و آموزشی» کانادا در افغانستان گفته است در صورت تمایل مقامات دولت فدرال برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان پس از موعد مقرر خروج نیروهای نظامی از این کشور، ارتش از توانایی ایفای این مسئولیت در کابل و سایر نقاط افغانستان برخوردار خواهد بود.

این مقام بلند پایه ارتش کانادا درعین حال اذعان کرده است ممکن است ایفای نقش آموزشی با توجه به تعداد اندک فرماندهان خبره و با تجربه ارتش کانادا، با چالش هایی نیز روبرو شود.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل گزارش داده است نمایندگان کمیته پارلمانی ماموریت کانادا در افغانستان در سفرهفته گذشته خود به قندهار و کابل، نسبت به تداوم حضور نظامی کانادا پس از سال ۲۰۱۱ که صرفاً بر آموزش نیروهای افغان و نه مبارزه با طالبان متمرکز باشد، ابراز تمایل کرده اند.

در شرایطی که بر اساس تصمیم دولت فدرال و نمایندگان پارلمان کانادا، ماموریت نظامی ارتش این کشور در تابستان سال ۲۰۱۱ به پایان خواهد رسید، ناتو به کرات از کانادا خواسته است تا حضور نظامی ارتش خود را به هدف آموزش سربازان محلی و ماموران پلیس افغان ادامه دهد.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا، به کرات تاکید کرده است نقش نظامی ارتش کشورش در افغانستان و حضور نیروهای این کشور در قندهار برای مبارزه با شورشیان طالبان، پس از تابستان سال ۲۰۱۱ تمدید نخواهد شد.

این مقام بلند پایه نظامی کانادا گفته است بیشتر افراد ارتش کشور ترجیح می دهند در صورت تداوم حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۱، نقش فعال تری در جبهه مبارزه با طالبان و شورشیان ایفا کنند.

ماموریت نظامی کانادا در افغانستان که به یکی از عمده ترین چالش های سیاسی دولت محافظه کار کانادا بدل شده است، در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و سربازان این کشور در مبارزه با شورشیان طالبان در قندهار، نقش کلیدی ایفا کرده اند.

تاکنون ۱۴۵ سرباز کانادایی درعملیات نظامی درافغانستان جان خود را از دست داده اند.XS
SM
MD
LG