لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

فرمانده ارشد نیروهای نظامی کانادا از عملکرد سربازان کشور در افغانستان دفاع کرد


در شرایطی که هفته گذشته، مشاور و مترجم پیشین ارتش کانادا در افغانستان در برابر کمیته ویژه پارلمان شهادت داده بود که سربازان کانادا در سال ٢٠٠٧ به سمت یک مرد غیرمسلح افغان تیراندازی کرده و درصدد مخفی کردن این امر برآمده بودند، فرمانده ارشد نیروهای نظامی کانادا از عملکرد نیروهای خود در افغانستان دفاع کرده است.

هفته گذشته مالاگرای احمد شاه، مشاور و مترجم پیشین ارتش کانادا در افغانستان ادعا کرده بود که سربازان کانادا پس از تیراندازی به سمت یک مرد غیرنظامی و غیرمسلح، درصدد مخفی کردن آن برآمده بودند.

ژنرال والتر نتینچسکی، فرمانده ارشد نیروهای نظامی کانادا روز جمعه ۱۶ آوریل در واکنشی نسبت به ادعاهای مترجم پیشین ارتش در افغانستان گفته است نیروهای کانادا شهادت این مترجم در برابر کمیته پارلمانی را مورد بازبینی قرار داده اند و اطمینان حاصل کرده اند که سربازان کانادا در کلیه موارد براساس مقررات عمل کرده اند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل، به نقل از نسخه ای از نامه ژنرال والتر نتینچسکی، فرمانده ارشد نیروهای نظامی کانادا به کمیته ویژه ماموریت افغانستان در پارلمان، گزارش داده است: «براساس تحقیقات دقیق و ویژه ارتش، مشخص شده است که سربازان کشور روز ۱۶ ژوئن سال ۲۰۰۷ مردی را کشته اند که یک شبه نظامی مسلح بوده و تهدید جدی را متوجه جان نیروهای کانادا کرده بوده است.»

نتینچسکی در نامه خود خاطرنشان کرده است در سانحه ای که احمدشاه به آن اشاره کرده است، ارتش با همکاری ارتش افغانستان و متحدان ناتو درحال اجرای عملیات یورش به مجتمعی در استان قندهار بود که براساس اطلاعاتی که طی یک سال گردآوری شد، ثابت شده بود که این مجتمع، پایگاه راکت و بمب های کنار جاده ای بود که علیه نیروهای کانادا و شرکای آن مورد استفاده قرار می گرفت.

فرمانده ارشد نیروهای نظامی کانادا در نامه خود تاکید کرده است در طی عملیات، همزمان با ورود سربازان به مجتمع، یک مرد مسلح تهدید قریب الوقوع و مستقیمی علیه سربازان نیروهای کانادا به عمل آورد و یکی از سربازان که متوجه این خطر شد، به سوی او شلیک کرده بود.

آقای احمد شاه هفته گذشته در برابر کمیته پارلمانی کانادا اذعان کرده بود که این سانحه را به چشم ندیده است.

این مقام نظامی کانادا ضمن دفاع از عملکرد نیروهای ارتش در افغانستان گفته است اقدامات سربازان کانادا در این ماموریت، کاملاً مطابق با مقررات و بر اساس قوانین درگیری مسلحانه بوده و در نهایت، در شب این ماموریت، جان تعدادی از نیروهای کانادا را نجات داده است.

با وجود ارسال نامه این مقام نظامی ارشد به پارلمان، سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است عملکرد ارتش کشور درافغانستان، کماکان در کمیته تحقیق و تفحص پارلمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و طی هفته جاری، سه مقام بلند پایه وزارت امور خارجه دولت فدرال در این مورد شهادت خواهند داد.

XS
SM
MD
LG