لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

آمریکا خواسته خود برای تداوم ماموریت نظامی کانادا در افغانستان را تکرار کرد


مقامات ایالات متحده مصرانه از کانادا خواسته اند تا پس از پایان مأموریت نظامی این کشور در افغانستان در تابستان سال ۲٠١١، حضور سربازان خود در این کشور را تمدید کند.

نشریه کانادایی «گلوب اند میل» گزارش داده است ایالات متحده به طورعلنی خواستار ادامه مأموریت نظامی کانادا پس از تابستان سال آینده درافغانستان شده است.

درشرایطی که کانادا مصمم است در تابستان سال آینده به مأموریت نظامی سربازان خود در افغانستان پایان دهد، پافشاری ایالات متحده بر تداوم حضور سربازان کانادایی در این کشور پرسش های جدیدی پیرامون نقش آینده کانادا در افغانستان پس از پایان زمان مقرر را مطرح می کند.

هیلاری کلینتون، وزیرامور خارجه ایالات متحده که به تازگی برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان به کانادا سفر کرده بود، در مصاحبه های خود با رسانه های کانادا، به خواست ایالات متحده مبنی بر تداوم حضور نظامی سربازان کانادایی درافغانستان اشاره ای نکرده و صرفا تاکید کرده بود که واشنگتن به تصمیم اتاوا احترام می گذارد.

بنا به گزارش روزنامه کانادایی گلوب اند میل، خانم کلینتون در اظهارات روز ٤ آوریل خود در واشنگتن گفته است ایالات متحده معتقد است که در راهبرد جدید خود در افغانستان به پیشرفت هایی دست یافته و امیدوار است کانادا حمایت «مشهودی» از این راهبرد به عمل آورد.

خانم کلینتون گفته است نیروهای کانادا می توانند نقش های غیرنظامی در افغانستان ایفا کنند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در واکنشی به اظهارات اخیر خانم کلینتون تأکید کرده است پس از موعد مقرر شده برای خروج نیروهای ارتش در تابستان سال آینده، ماموریت نظامی ارتش کانادا درافغانستان تمدید نخواهد شد.

وی درعین حال خاطرنشان کرده است دولت در حال ارزیابی نقش هایی ست که مقامات غیرنظامی می توانند برای ارائه کمک های امدادی و برنامه های توسعه ایفا کنند.

وزیرامورخارجه کانادا گفته است واشنگتن مدتهاست که از موضع اتاوا برای خروج ارتش کشور از افغانستان مطلع بوده است.

گلوب اند میل گزارش داده است آقای کانن مصرانه تأکید کرده که این اختلاف دیدگاه بر مناسبات دوجانبه اتاوا و واشنگتن تأثیری نمی گذارد و عامل تنش بین دو کشور نخواهد شد.

این نشریه کانادایی نوشته است چندین مورد اظهارات انتقاد آمیز وزیر امورخارجه ایالات متحده از دولت محافظه کارکانادا درطی سفر اخیر وی به اتاوا، از تنش های پیش روی بین دو کشور حکایت می کند و با وجود اعلام رسمی اتاوا مبنی بر تصمیم قطعی کانادا برای خروج نیروهای نظامی کشورش از افغانستان، اظهارات علنی خانم کلینتون مبنی برخواست واشنگتن برای تمدید ماموریت کانادا در این کشور، نمونه ای از موضع ایالات متحده در قبال دولت کاناداست.

XS
SM
MD
LG