لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۲۴

آمریکا نسبت به ادامه ماموریت نظامی کانادا در افغانستان پس از ٢٠١١ ابراز تمایل کرد


هیلاری کلینتون، وزیرامورخارجه آمریکا گفته است ایالات متحده تمایل دارد کانادا پس از تابستان سال ٢٠١١ به مأموریت نظامی خود در افغانستان ادامه دهد.

دولت کانادا اعلام کرده است نیروهای نظامی این کشور را در تابستان سال ٢٠١١ از افغانستان خارج خواهد کرد. انتظار می رود مأموریت برقراری امنیت در مناطق کلیدی قندهار به عهده ارتش ملی افغانستان گذاشته شود.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که برای شرکت دراجلاس وزیران امور خارجه گروه هشت به کانادا سفر کرده است، درمصاحبه ای با «سی بی سی»، تلویزیون دولتی این کشورگفته است تصمیم برای چگونگی اعزام نیروهای نظامی به افغانستان به عهده کاناداست، اما ایالات متحده از تصمیم اتاوا برای پایان دادن به مأموریت نیروهای نظامی خود درسال ٢٠١١ خشنود نیست.

خانم کلینتون به خبرنگار تلویزیون دولتی کانادا گفته است: «شما ملاحظات (سیاسی) خود را دارید و ما به درخواست شما احترام می گذاریم. ولی ما دوست داریم کانادا دراین مبارزه در کنار ما بماند».

بنا به گزارش تلویزیون دولتی کانادا، اتاوا برای تمدید مأموریت نیروهای نظامی کانادا در افغانستان پس از تابستان سال ٢٠١١، هنوز درخواست رسمی از سوی ناتو دریافت نکرده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا هفته گذشته در مجلس عوام تأکید کرد زمان پایان مأموریت نظامی کشورش در افغانستان تغییر نکرده است. با این وجود وی خاطرنشان کرد دولت کانادا ایفای نقش غیرنظامی در افغانستان را در نظر خواهد داشت.

خانم کلینتون همچنین تأکید کرده است نیروهای کانادا و ایالات متحده خیلی خوب با هم کنار می آیند و ما به حضور نیروهای غیرنظامی نیز نیاز خواهیم داشت.

پارلمان کانادا در سال ٢٠٠٨ قانونی را تصویب کرد که نیروهای نظامی کشور را تا سال ٢٠١١ از قندهار خارج کند و خارج کردن نیروهای آموزش نظامی پس از سال ٢٠١١ از کابل با تعهد دولت فدرال برای پایان دادن به نقش نامی کانادا و مبارزه در افغانستان، همخوانی خواهد داشت.

مأموریت نظامی کانادا درافغانستان سال ٢٠٠٢ آغاز شد. کانادا حداقل ٢٥٠٠ نیروی نظامی را به عنوان بخشی از نیروهای ناتو به افغانستان اعزام کرده است. از سال ٢٠٠٢ تاکنون، ١٤١ سرباز و دو غیرنظامی کانادایی طی مأموریت این کشور در افغانستان جان خود را از دست داده اند.


XS
SM
MD
LG