لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۱۹

راهبرد خروج ارتش کانادا از افغانستان با چالش کاهش تعداد سربازان ارتش ملی افغان روبرو خواهد بود


ارزیابی سه ماهه آخر سال ۲۰۰۹ دولت فدرال کانادا از ماموریت این کشور در افغانستان، از نگرانی هایی پیرامون تعداد فزاینده سربازانی که ارتش ملی افغانستان را ترک می کنند حکایت می کند.

دولت کانادا اعلام کرده است در تابستان سال آینده نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان خارج خواهد کرد و انتظار می رود ماموریت برقراری امنیت درمناطق کلیدی قندهار به عهده ارتش ملی افغانستان گذاشته شود.

خبرگزاری رسمی کانادا گزارش داده است افزایش تعداد سربازانی که تصمیم به ترک ارتش افغانستان می گیرند، چالش جدی برای ارتش کانادا و نیز راهبرد خروج نیروهای نظامی این کشور از مناطق حساس قندهار خواهد بود.

این خبرگزاری می نویسد با وجود این که ترک خدمت فزاینده از سوی سربازان افغان، همواره موجبات نگرانی ناظران ناتو و کانادا را فراهم آورده بوده است، اما معضل جذب، آموزش و متقاعد کردن سربازان افغان به حضور در ارتش ملی افغانستان به چالش جدی تری برای کانادا که درتابستان سال ۲۰۱۱ نیروهای خود را از منطقه خارج می کند، بدل شده است.

براساس گزارش جدید دولت کانادا در مورد ماموریت نیروهای نظامی کشور در افغانستان که روز ۱۷ مارس در اتاوا منتشر شده است، تعداد نیروهای امنیتی ارتش ملی افغانستان و توانایی آن ها در به دست گرفتن قدرت در قندهار و برقراری امنیت در مناطق حساس یکی از مشکلات جدی و راهبردی پایان ماموریت نظامی ارتش کانادا در افغانستان خواهد بود.

در این گزارش آمده است با وجودی که دو واحد از گردان سربازان آموزش دیده تحت نظارت ارتش کانادا، آمادگی به دست گرفتن قدرت و برقراری امنیت در مناطق کلیدی قندهار را دارد، اما تعداد سربازان این گردان ها و تانک های ارتش در پاییز گذشته رضایت بخش نبوده اند.

خبرگزاری کانادا به نقل از گزارش سه ماهه پایان سال ۲۰۰۹ می نویسد: «بسیاری از سربازان ارتش برای تعطیلات عید به مرخصی رفته اند و برخی پس از انتخابات ریاست جمهوری به پست های خود بازنگشته اند و ظرفیت ارتش ملی افغانستان کماکان رو به کاهش است.»

در این گزارش تاکید شده است: «تا زمانی که رشد ارتش ملی افغانستان تثبیت نشود، ارزیابی انتقال مسئولیت برقراری امنیت و اجرای عملیات امنیتی به نیروهای افغان کماکان یک چالش عمده خواهد بود.»

خبرگزاری رسمی کانادا گزارش داده است شواهد بسیاری وجود دارد که ارتش افغانستان هنوز نیروهای کافی برای کنترل امنیت منطقه و به ویژه در قندهار، مقر اصلی ماموریت نظامی کانادا ندارد.

خبرگزاری کانادا می نویسد ویلیام کالدول، فرمانده ارتش ایالات متحده که مسئولیت آموزش مشترک نیروهای ارتش و پلیس افغان را به عهده دارد، اخیراً اذعان کرده است خروج گسترده سربازان افغان از ارتش ملی افغانستان مانع پیشبرد تلاش ها برای تثبیت ساختار نیروهای امنیتی شده است.

وی در جمع مقامات کشورهای ناتو در افغانستان، دستیابی متحدان ناتو در این کشور به هدف توسعه ارتش افغانستان به ظرفیت بیش از ۱۷ هزار سرباز تا اکتبر سال ۲۰۱۱ را مورد پرسش قرار داده است.

در ارزیابی سه ماهه دولت کانادا پیرامون ماموریت نیروهای نظامی این کشور در افغانستان، به تهدیدهای مدام برای وقوع اقدامات خشونت آمیز و حضور فعال کانادا درمنطقه اشاره شده است.

در این گزارش آمده است: «شورشیان خطرناک که با تهدید، مواد منفجره، حمله های انتحاری و اقدامات خشونت بار در صدد بی ثبات کردن منطقه هستند، جو امنیتی پدید می آورند که کماکان مانع عملیات ارتش کانادا و اجرای برنامه های غیر نظامی در این کشور می شود. کارزار هراس افکنی در دل ساکنان محلی و نیز ممانعت از پروژه هایی که با حضور کارمندان افغان اجرا می شوند نیز از حضور مدام شورشیان در افغانستان حکایت می کند.»

گزارش دولت فدرال کانادا تصویر کمرنگی از موفقیت های اندک همچون ساخت دو مدرسه، فراهم آوردن کمک به مین زدایی از ۵۲ هزار زمین و آموزش اعضای آکادمی گمرک ملی افغان ارائه می دهد.

XS
SM
MD
LG