لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

کانادا در برنامه ارائه خدمات سقط جنین به کشورهای فقیر سرمایه گذاری نخواهد کرد


کانادا درابتکار کشورهای گروه هشت، به هدف سرمایه گذاری در خدمات سقط جنین و بهبود وضعیت سلامت زنان در کشورهای فقیر سرمایه گذاری نخواهد کرد.

همزمان با ورود مقامات کشورهای صنعتی جهان موسوم به گروه هشت به هالیفاکس کانادا، وزیرهمکاری های بین المللی دولت محافظه کار روز سه شنبه ۲۷ آوریل اعلام کرد اتاوا در خدمات مربوط به سقط جنین سرمایه گذاری نخواهد کرد.

در شرایطی که کانادا ریاست اجلاس گروه هشت سال ۲۰۱۰ در ماه ژوئن را به عهده دارد، این خبر جنجال های خبری بسیاری در رسانه های کشور و بین احزاب منتقد دولت محافظه کار و اقلیت پدید آورده است.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در سرمقاله روز سه شنبه خود گزارش داده است موضع بحث برانگیز کانادا که اعلام کرده است اگر همه کشورهای گروه هشت در خدمات مربوط به سقط جنین سرمایه گذاری کنند، اتاوا از این کار سرباز خواهد زد، نگرانی هایی پیرامون اختلاف نظر شدید با دیگر کشورها پدید آورده است و این امر ممکن است پیشرفت این ابتکار را به تعویق بیاندازد.

واکسیناسیون، تغذیه بهتر، آب آشامیدنی پاکیزه و خدمات بهداشتی و پزشکی ابتدایی به منظور کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان به هنگام تولد و آمار تلفات کودکان، هدف این برنامه است که به ابتکار مقامات کشورهای گروه هشت مطرح شده است.

بو اودا، وزیرهمکاری های بین المللی دولت فدرال کانادا روز دوشنبه اعلام کرد بررسی پروژه های برنامه ریزی خانواده، جزء مذاکرات هفته جاری مقامات گروه هشت درهالیفاکس خواهد بود اما کانادا به برنامه سقط جنین سرمایه ای اختصاص نخواهد داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده در سفر ماه گذشته خود به اتاوا در اظهارنظر بی سابقه ای در مخالفت با موضع استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا، در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد برنامه ریزی خانواده و سقط جنین بی خطر باید جزئی از هر گونه ابتکارمربوط به بهداشت و سلامت مادران باشد.

منتقدان دولت محافظه کارکانادا معتقدند موضع اتاوا مبنی برعدم اختصاص بودجه به برنامه سقط جنین که از ضروریات برنامه ریزی خانواده و حفظ سلامت مادران است نه تنها مناسبات کانادا با کشورهای گروه هشت را پیچیده و پر تنش خواهد کرد، بلکه سیاست اخیر دولت بر فعالیت صدها نهاد و موسسه غیردولتی فعال در این زمینه نیز تاثیر منفی خواهد داشت.


XS
SM
MD
LG