لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

کانادا سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان ایرانی را محکوم کرد


کانادا سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان ایرانی را محکوم کرد
کانادا سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان ایرانی را محکوم کرد

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه روز سه شنبه «۱۵ فوریه » خود نسبت به سرکوب خشونت آمیز مقامات ایران علیه معترضان آرام ابراز نگرانی عمیق کرد.

آقای کانن گفته است نفاق و دورویی مقامات جمهوری اسلامی، که از سویی خواستار استقرار دموکراسی در مصر می شوند و از سویی دیگر خواست مشابه مردم ایران را سرکوب می کنند، بسیار آزاردهنده است.

وزیر امور خارجه کانادا در بخشی از این بیانیه خاطرنشان می کند: «استفاده نیروهای امنیتی ایران از باتوم، گاز اشک آور و اسپری فلفل علیه هزاران ایرانی که برای حمایت از رویدادهای مصر گرد آمده بودند، نقض آشکار حق آزادی بیان و آزادی تجمعات ایرانیان است.»

این مقام وزارت امور خارجه کانادا تاکید می کند شهروندان ایران باید آزاد باشند تا دیدگاه های سیاسی خود را آزادانه و فارغ از هراس بازداشت و مجازات ابراز کنند.

لارنس کانن در ادامه این بیانیه، خواست سیاستمداران ایران برای اعدام مخالفان و معترضان را غیرقابل پذیرش خوانده است.

کانادا از مقامات ایران خواسته است تا اجازه گردهمایی های آرام را صادر کند و همه معترضانی را که بدون هیچ دلیل و توجیهی بازداشت کرده اند، فوراً آزاد کنند.

در پایان بیانیه وزیر امور خارجه آمده است کانادا همچنان از ایران می خواهد تا به تداوم روند نقض فاحش حقوق بشر و آزادی بیان و تجمعات پایان دهد.

از سویی دیگر روزنامه تورنتو استار گزارش می دهد سه تن از فعالان ایرانی در دیدار با نمایندگان پارلمان کانادا خواستار افزایش قابل توجه حمایت دولت فدرال کانادا از جنبش مخالفان ( حکومت ) در ایران شدند.

بنا به گزارش این روزنامه، پروفسور پیام اخوان، استاد حقوق بین الملل دانشگاه مک گیل در مونترال، دکتر رامین جهانبگلو، استاد علوم سیاسی دانشگاه تورنتو و رویا برومند، مدیرعامل «بنیاد عبدالرحمان برومند» در واشنگتن سه فعالی بودند که یک روز پس از گردهمایی ۲۵ بهمن در ایران در مورد تحولات سیاسی و وضعیت حقوق بشر در ایران در برابر کمیته حقوق بشر مجلس عوام کانادا شهادت دادند.

دکتر پیام اخوان، فعال حقوق بشر و یکی از بنیانگزاران «مرکز اسناد حقوق بشر در ایران» تاکید کرده است (کانادا) باید خیلی زودتر از امروز در این زمینه اقدامی به عمل می آورد و اگر ما امروز قدمی برنداریم، خیلی ساده به حاشیه رانده خواهیم شد و نقش کلیدی نمی توانیم در این برهه بازی کنیم.

پروفسور اخوان در این دیدار به رو به وخامت گذاشتن و شدت گرفتن نقض حقوق بشر در در ایران و اعدام حداقل ۱۲۱ ایرانی در طی سال جاری اشاره کرد و گفت حکومت ایران مصمم بوده است تا با مخالفان خود با جدیت هرچه بیشتر مقابله کند.

این فعال حقوق بشر تاکید کرده است: «همزمان با تشدید تغییرات دموکراتیک در خاورمیانه، خشونت حکومت ایران علیه معترضان نیز تشدید خواهد شد و به همین دلیل است که امروز زمان عمل است و دوران تردید و انفعال گذشته است.»

رامین جهانبگلو نیز در برابر کمیته حقوق بشر مجلس نمایندگان کانادا گفته است اتاوا برای کمک به گروه های مخالف ( حکومت ) و به اصطلاح « جنبش سبز» اقدامات متعددی می تواند اتخاذ کند.

دکتر جهانبگلو مصرانه از دولت کانادا خواست تا فعالیت های خود برای کمک به مردم ایران را از انتشار گزارش هایی در مورد زندانیان، شکنجه و یا احکام اعدام آن ها فراتر ببرد.

رویا برومند یکی از افرادی که در جلسه فعالان ایرانی با نمایندگان پارلمان در اتاوا شرکت کرده بود نیز از کانادا خواست تا اطمینان حاصل کند فعالان ایرانی که کشور را ترک می کنند فرصتی برای ابراز دیدگاه های خود بیابند.

این فعالان ایرانی به دولت فدرال توصیه کردند اتاوا می تواند با کمک به پناهندگان ایرانی، حمایت از فعالان حقوق بشر، ثبت موارد نقض حقوق بشر در ایران و آموزش فعالان ایرانی برای بهره گیری از فن آوری های اعتراضی به دور از خشونت، همچون شیوه های موثری که باعث سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر شد، این نقش را ایفا کند.

XS
SM
MD
LG