لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

درخشش کارگردان جوان ایرانی در جشنواره فیلم تورنتو در کانادا


چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم تورنتو در کانادا یکشنبه شب به پایان رسید و جوایز برتر به سینماگران و فیلمهای برگزیده اهدا شد. در این جشنواره که از مهمترین رویدادهای سینمایی جهان است، شاخه های مختلفی وجود دارد و برندگان از سوی تماشاگران، منتقدین و کمیته های هنری انتخاب می شوند.

جایزه اصلی امسال که بهترن فیلم از نگاه تماشاگران است به فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» به کارگردانی «مارتین مکدوناگ» بریتانیایی اهدا شد.

اثری تحسین برانگیز و تکان دهنده که از شانس زیادی برای دریافت جوایز اسکار نیز برخوردار است.

این فیلم داستان مادری است که دخترش به قتل رسیده و با نصب بیلبوردهایی در شهر به جنگ پلیس رفته و از کوتاهی آنها در رسیدگی به این پرونده انتقاد میکند.

«وودلی هریسون»، «سم راکویل»، «جان هاوکس» و «پیتر دینکلج» از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم مستقل و کم بودجه هستند.

«من، تونیا» ساخته «کریگ گیلسپی» و «مرا به نامت صدا کن» به کارگردانی «لوکا گوادانینو» جایزه دوم و سوم بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کردند.

درخشش کارگردان جوان ایرانی

اما جشنواره امسال شاهد درخشش «صدف فروغی» کارگردان جوان ایرانی بود، او که با نخستین فیلم بلند خود «آوا» در بخش فیلم اولی ها حاضر بود، جایزه بهترین فیلم از نگاه هیأت داوران یا انجمن بین المللی منتقدین «فیپرشی» بخش اکتشافات را دریافت کرد.

در همین حال «آوا» به دلیل رویکردی تازه و شجاعت کارگردان در پردازش چنین داستان جسورانه ای بعنوان بهترین فیلم درامای کانادایی جشنواره تشویق شد.

آوا نخستین فیلم بلند «صدف فروغی» است و محصول مشترک ایران، کانادا و قطر محسوب می شود.

او در این فیلم داستان دختر جوانی در تهران را به تصویر می کشد که قصد دارد تغییراتی در زندگی ایجاد کند و در این مسیر خانواده، مدرسه، جامعه، قوانین، سنتها و تابوها را به چالش می گیرد.

ماهور جباری، لیلی رشیدی، بهار نوحیان، وحید آقاپور، شایسته سجادی، هومن هورسان و پانته آ تاج بخش از جمله بازیگران فیلم هستند.

تعدادی از بازیگران فیلم به دلیل عدم صدور ویزای کانادا، موفق به شرکت در جشنواره نشدند، این موضوع بازتاب گسترده ای در رسانه های محلی داشت و با انتقادات زیادی همراه شد.

صدف فروغی کارگردان، تدوینگر و تهیه کننده ایرانی، فعالیتهای هنری خود را از سال ۲۰۰۴ میلادی آغاز کرده و تولید چند فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه حرفه ای خود دارد،

او مدرک کارشناسی خود را در ادبیات فرانسه و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته فیلم از دانشگاه «پروونس» فرانسه دریافت کرد، صدف فروغی چندی پیش دوره فیلمسازی آکادمی فیلم نیویورک را پشت سرگذاشت و ساکن شهر مونترال در کانادا است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG